Jump to content


Photo

Problema la instalare de windows


  • This topic is locked This topic is locked
5 replies to this topic

#1
ICE Bear

ICE Bear

    viaipi

  • Posts
    590
  • Topics
    196
  • Reputation
    240
  • Online
    51 days

Salut!
Acum 2 zile mi-am cumparat un CD cu windows 7 ultimate, si azi mi-a ajuns laptopul comandat 
de pe emag, problema este urmatoarea, cum nu a fost folosit niciodata, nu are date pentru windows
7 asa ca nu-l pot instala, cel putin asa mi-a fost spus mie de catre cineva
Cand bootez CD-ul si dau Install Now apare urmatoarea erroare
Missing1-e1416927208863.png

Daca mi-ati da niste posibile solutii, v-as fi recunoscator


  • 0

#2
zombelek

zombelek

  • Posts
    984
  • Topics
    569
  • Reputation
    1781
  • Online
    112 days

asa imi aparea mie cand dadeam pe optiunea aia, adica daca ai un ssd si un hdd, si cred ca si tu ai la fel, ai doar un ssd sau un hdd, nu iti trb optiunea aia, inchide instalul si ia-o de la capat, fa-i partitiile.


Edited by zombelek, 16 January 2019 - 21:17.

  • 0

#3
EAGame

EAGame

    beamer boy

  • Posts
    168
  • Topics
    76
  • Reputation
    277
  • Online
    20 days

Salut!
Acum 2 zile mi-am cumparat un CD cu windows 7 ultimate, si azi mi-a ajuns laptopul comandat 
de pe emag, problema este urmatoarea, cum nu a fost folosit niciodata, nu are date pentru windows
7 asa ca nu-l pot instala, cel putin asa mi-a fost spus mie de catre cineva
Cand bootez CD-ul si dau Install Now apare urmatoarea erroare
Missing1-e1416927208863.png

Daca mi-ati da niste posibile solutii, v-as fi recunoscator

In primul rand, te rog spune-mi ce procesor ai pe noul tau laptop. Pe laptopurile cu procesoare Intel din generatia a 8-a si a 9-a nu mai poti instala windows 7 pentru ca cei de la Microsoft nu mai ofera support decat pe Windows10.

 

In al doilea rand, de ce ai cumpara un cd cu windows?

Daca ai procesor dintr-o generatie mai veche poti sa-ti instalezi Windows 7 de pe un stick.

 

Ai nevoie de:

- un stick de minimum 8gb de memorie,

- o imagine (fisier) de tip .iso cu Windows 7 ultimate (asta o poti descarca de pe net, aka filelist),

- un program care sa-ti faca stick-ul bootabil. Eu folosesc programul WinToFlashPoti folosi si Rufus sau ce alte programe mai sunt (nu este greu deloc).

 

Apoi, pentru a scapa de acea eroare ai nevoie sa-ti preinstalezi driverele pentru USB 3.0 pentru ca windows 7 nu este conceput sa le supporte din prima (explicat babeste sa intelegi).

 

Cum faci asta?

Simplu: folosesti un tool de la INTEL care iti va preinstala driverul pentru 3.0 si stick-ul va functiona. Partea nasoala este ca pentru a folosi tool-ul de la Intel ai nevoie de un desktop cu windows 7 pentru ca programul nu ruleaza pe windows 10. Acum nu stiu sigur daca merge pe 8 sau 8.1.

 

Daca nu ai inteles ceva poti sa ma contactezi prin PM si te voi ajuta.

 

 

Da, stiu, microsoft sucks.


Edited by EAGame, 16 January 2019 - 21:35.

  • 0

#4
Ruben_

Ruben_

    DriftKing

  • Posts
    174
  • Topics
    43
  • Reputation
    50
  • Online
    1 days

In primul rand, te rog spune-mi ce procesor ai pe noul tau laptop. Pe laptopurile cu procesoare Intel din generatia a 8-a si a 9-a nu mai poti instala windows 7 pentru ca cei de la Microsoft nu mai ofera support decat pe Windows10.

In al doilea rand, de ce ai cumpara un cd cu windows?
Daca ai procesor dintr-o generatie mai veche poti sa-ti instalezi Windows 7 de pe un stick.

Ai nevoie de:
- un stick de minimum 8gb de memorie,
- o imagine (fisier) de tip .iso cu Windows 7 ultimate (asta o poti descarca de pe net, aka filelist),
- un program care sa-ti faca stick-ul bootabil. Eu folosesc programul WinToFlash. Poti folosi si Rufus sau ce alte programe mai sunt (nu este greu deloc).

Apoi, pentru a scapa de acea eroare ai nevoie sa-ti preinstalezi driverele pentru USB 3.0 pentru ca windows 7 nu este conceput sa le supporte din prima (explicat babeste sa intelegi).

Cum faci asta?
Simplu: folosesti un tool de la INTEL care iti va preinstala driverul pentru 3.0 si stick-ul va functiona. Partea nasoala este ca pentru a folosi tool-ul de la Intel ai nevoie de un desktop cu windows 7 pentru ca programul nu ruleaza pe windows 10. Acum nu stiu sigur daca merge pe 8 sau 8.1.

Daca nu ai inteles ceva poti sa ma contactezi prin PM si te voi ajuta.


Da, stiu, microsoft sucks.

Pentru a prepara stickul usb e mai simplu cu Media Tool Creation de la Microsoft si acel program face si sticku bootable direct, instaland acel .iso direct in stick. Unica chestie ce trebe facuta dupaia este a pune usb ca prima chestie la ordinea de boot. Merge si pe Windows 10 intrucat eu personal am facut dinastea

Edited by Ruben_, 16 January 2019 - 23:35.

  • 0

#5
EAGame

EAGame

    beamer boy

  • Posts
    168
  • Topics
    76
  • Reputation
    277
  • Online
    20 days

Pentru a prepara stickul usb e mai simplu cu Media Tool Creation de la Microsoft si acel program face si sticku bootable direct, instaland acel .iso direct in stick. Unica chestie ce trebe facuta dupaia este a pune usb ca prima chestie la ordinea de boot. Merge si pe Windows 10 intrucat eu personal am facut dinastea

 

WinToFlash face acelasi lucuru ca si Media Tool Creation. Poate o fi mai simplu, nu stiu. Acum cu tool-ul de la microsoft nu stiu daca iti pune si driverele pentru usb 3.0 pentru ca nu l-am folosit niciodata.


  • 0

#6
ICE Bear

ICE Bear

    viaipi

  • Posts
    590
  • Topics
    196
  • Reputation
    240
  • Online
    51 days

T/C
Problema rezolvata!


  • 0




0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users