Jump to content


Photo

Cum sa iei jocuri pe steam mai ieftine decat sunt!


  • This topic is locked This topic is locked
No replies to this topic

#1
#AN3T.

#AN3T.

    Stay strong!

  • Posts
    8,917
  • Topics
    413
  • Reputation
    7116
  • Online
    127 days

Tutorial: Cum sa iei jocuri pe steam mai ieftine decat sunt

 

In primul rand vreau sa va atrag atentia inainte de a incepe cu faptul ca aceasta metoda nu este 100% sigura si aveti o sansa (mica) de a primi ban pe steam. Prin urmare, folosesti pe propria raspundere aceasta metoda. Sincer, cred ca sansele sunt foarte mici (0.91%) sa iei ban urmand metoda, si eu o folosesc de cel putin un an, dar nu mi s-a intamplat nimic. Acum fiecare cum doreste.

 

Primul lucru pe care trebuie sa-l faceti este sa va alegeti un joc si sa-l puneti in cosul de cumparaturi.

Eu am ales un DLC pe care nu-l am pe jocul Dead by Daylight.

 

nnUoWrV.png

 

Apoi, trebuie sa bagati bani pe steam din zona in care sunteti, in cazul meu, Romania, iar apoi sa vedeti in ce tara este cel mai ieftin jocul pe care doriti sa-l achizitionati. Pentru a vedea acest lucru, intram pe site-ul https://steamdb.info/ si cautam in casuta Search jocul.

 

d78dLvQ.png

 

Dam enter, apasam pe AppId-ul jocului si ne va aparea lista preturilor.

 

aU02QrE.png

 

yvvQ0rS.png

 

Putem vedea ca jocul nostru este cel mai ieftin in Turcia, asa ca va trebui sa descarcati un VPN de pe internet care va permite sa va schimbati IP-ul in unul din Turcia.

Pentru asta, o sa va las link de download al unui VPN care poate face acest lucru.

Intrati aici https://zenvpn.net/en/ , apasati pe Try it For Free si vi se va descarca automat.

 

qbYuFIu.png

 

Dati click pe chestia care va apare langa bara de start pentru a incepe instalarea, iar dupa ce se termina, va aparea pe ecran automat aplicatia. Ca sa va dati seama daca sunteti pe un VPN din Turcia, trebuie sa apara jos in coltul din dreapta exact cum imi apare mie.

 

TG4WdK7.png

 

Daca nu sunteti conectat, va trebui sa apasati pe Connect langa tara Turkey

 

DVpudfv.png

 

*trebuie sa stiti ca dupa ce ati activat VPN-ul, pentru ca unele sunt mai proaste, conexiunea voastra la internet o sa fie scazuta atata timp cat aveti activat VPN-ul cu IP-ul schimbat.

Bun, acum dupa ce ati activat VPN-ul cu un IP din Turcia, trebuie sa setati si tara Turcia in steam. Pentru a face asta, trebuie sa va delogati de pe client-ul de steam si sa va logati din nou pentru ca IP-ul sa fie retinut de Steam si sa va lase sa selectati tara Turcia. Apoi trebuie sa va conectati dupa noul IP si pe www.steamcommunity.com . Dupa ce ati facut asta, intrati pe aplicatia Steam si accesati Account Details facand click pe numele dvs. de pe steam, ducandu-va pe o pagina. Pe acea pagina dati click pe "Update Store Country".

 

BRQO7ti.png

 

Dupa aceea, ajungeti pe pagina aceasta, de unde selectati Turkey si completati datele acelea la plesneala sau cu o identitate falsa, apoi dati Apply Country Change si ati terminat.

 

36dO7ph.png

 

Trebuie sa stiti ca pentru ca metoda sa functioneze, trebuie sa asteptati o perioada de timp (cooldown) atunci cand:

-va schimbati tara (nu aveti voie sa va schimbati tara oricand, decat o data la 2 saptamani);

-bagati bani in steam (nu aveti voie sa schimbati tara pentru 48h din momentul in care bagi bani in steam);

 

Cea mai comuna problema este aceea ca trebuie sa va logati de pe un client steam cu acelasi IP ca sa va schimbati tara. Pentru a rezolva, trebuie sa faceti cum v-am zis eu mai sus. Va delogati cu VPN-ul activat de pe orice cont (pe site Steam sau pe aplicatie) si apoi va logati iar, mai intai pe www.steamcommunity.com iar apoi pe aplicatie, iar schimbarea de tara se face PE APLICATIE si nu pe site pentru ca cel mai probabil o sa va dea aceasta eroare.

Spor la jucat!


  • 1




0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users