Jump to content


Photo

[Auto] Ce trebuie sa faci la oras? De ce am picat orasul?


  • This topic is locked This topic is locked
9 replies to this topic

#1
Cosmiin

Cosmiin

    RCON Administrator


  • Posts
    9,352
  • Topics
    482
  • Reputation
    8009
  • Online
    464 days

Salutare tuturor celor care citesc acest topic!

Inca de la inceput as dori sa mentionez ca nu caut atentie, nu ma cred important ci doar doresc sa împărtășesc anumite sfaturi cu voi, nu mă plâng pentru ca am picat orasul, ma simt putin mahnit ca a fost o sansa foarte buna, bine, foarte buna e putin spus. In fine, ce vreau eu sa transmit este faptul ca in momentul in care tu te duci spre locul de unde se incepe examinarea trebuie sa accepti faptul ca vei avea emotii, la orice examen important, dupa parerea mea, ai emotii bac, capacitate, permis etc. Si cum eu sunt o fire care vreau sa termin totul rapid, bineînțeles ca m-am grabit la examinare cu parcarile, frate. Pentru cei ce urmeaza sa dea de permis cred ca vor cunoaste aspectele legate de bordură, unghiul de 45 de grade si toate cele necesare realizarii unei parcari reușite. Treaba sta in felul urmator: eu la oras am avut parte de cel mai de treaba polițist examinator, unul care greu se gaseste in ziua de astazi. Cum s-a intamplat sa pic? Ei bine, la oras ai de facut 2 parcari: laterala si gararea cu spatele. Eu la amandoua am gresit si pentru astea 2 parcari mi a dat 20 de puncte. De ce 20 de puncte? Prima data mi-a spus, la parcarea laterala m-am dus mult prea departe de bordura, eu neavand masina in spate, examinatorul mi-a spus in felul urmator: 'este ok parcarea, dar daca tu aveai mașina in spate nu era ok, te-ai dus prea departe de bordura', cu tot cu unghiul de 45 de grade s-a dus naibii toata treaba. M-a pus sa o mai fac din nou, de data asta am atins bordura si bineinteles ca un politist rau mi-ar fii dat 21 de puncte (picat) deoarece ei considera asta ca fiind 'accident', chiar daca o atingi câtuși de usor, tot pe a lor o tin. Mie doar mi-a bifat-o ca fiind parcare executata incorect, pac 10 puncte. La gararea cu spatele la fel, m-am dus prea in spatele masinii dupa care trebuia sa ma orientez sa iasa bine gararea, si astfel am ocupat 2 locuri de parcare si pac, 10 puncte si de aici. Pana am ajuns la un giratoriu, in care mi-a spus sa parasesc giratoriul pe a 3 a iesire, si eu bineinteles ca m-am grabit si nu am mai stat sa gandesc ca mai e o iesire ciudată si pac, de aici 6 puncte pentru nerespectarea indicatiei directiei de mers. Daca respectam directia de mers si stateam cu 'morcovul in fund' cum s-ar zice, poate aveam noroc si il luam cu 20 de puncte din 21 și aia era. Acuma vreau eu sa spun, estw ca nu trebuie sa va dati batuti indiferent daca pici ceva, viata iti mai da si un sut in fund, in viata nu ai parte mereu de chestii bune, ai parte si de chestii rele create din cauza neatenției sau grabei tale mai mult sau mai putin. Ma voi reprograma peste 2 saptamani si voi da cel mai probabil prin noiembrie decembrie, trag tare la parcari (si pana acum am tras tare dar graba strica treaba) si totul o sa fie bine. Noi sa fim sanatosi, restul se rezolva incetul cu incetul. Consider ca aceasta examinare mi-a oferit o lectie de viata de care trebuie sa tin cont mult timp de aici incolo. E un carnet, se ia, nu este problemă, nu sunt nici primul dar nici ultimul.
Pentru cei ce se intreaba 'ce se intampla in masina, trebuie sa vorbesti sau nu cu politistul?'. Recomandat ar fii sa NU vorbesti cu el deoarece acesta iti va testa si atentia distributiva si astfel vei face manevrele incorect. El iti va spune din timp in ce directie sa mergi si tu trebuie doar sa ii confirmi spusele lui. Exemplu: 'In urmatoarea intersectie vei face prima la dreapta/prima la stanga' si tu ii vei spune un simplu si frumos 'Ok' sau 'Am înțeles'. Semnalizeaza orice schimbare a directiei de deplasare, chiar si cand pleci de pe loc te uiti in oglinda, te asiguri, semnalizezi si pleci cand consideri tu sau cand iti va spune politistul, (eu am patit sa-mi spuna 'hai' cand vedea ca se poate, dar voiam sa stau sa ma asigur mai mult). Evident, atentie mare la trecerile de pietoni, si, alt aspect: nu circula doar cu treapta 1 si 2! Unde ai posibilitatea atat din punct de vedere al traficului, al aglomeratiei cat si al limitei de viteza.

Multumesc tuturor daca ati citit pana aici, daca ati avut rabdarea sa cititi atata, si..ce sa va mai zic, nu va dati bătuți! Cand vrei sa ai ceva in viata, trebuie sa iti doresti cat mai mult acel lucru!

Daca vreun membru din staff (M/G.M./B.M./Support/Manager) este deranjat de acest topic, are acordul meu de a-l ascunde sau de a-l șterge.


  • 4

#2
#AN3T.

#AN3T.

    Stay strong!

  • Posts
    8,917
  • Topics
    413
  • Reputation
    7116
  • Online
    127 days

felicitari oricum, macar ai incercat :)


  • 1

#3
deleted_AleqsZ

deleted_AleqsZ
Ți-ai mâncat pâinea de a conduce BMW-ul,nasol :-(

#4
Cosmiin

Cosmiin

    RCON Administrator


  • Posts
    9,352
  • Topics
    482
  • Reputation
    8009
  • Online
    464 days

Ți-ai mâncat pâinea de a conduce BMW-ul,nasol :-(


Îmi asum și asta sie faptul ca prin august cand voi pleca cu ai mei puteam sa conduc eu in drum spre mare sau spre alte locații, data viitoare o sa-l iau.
  • 0

#5
Slow

Slow

    ˇ︿ˇ

  • Posts
    3,526
  • Topics
    765
  • Reputation
    6536
  • Online
    186 days
Ma apuc in 2 zile de scoala, mersi pentru sfaturi si bafta la urmatorul traseu.

App, cand te asiguri in oglinzi, intoarce capul fix spre oglinda, nu doar cu coada ochiului, ca politistul sa vada ca tu te-ai asigurat.
  • 1

#6
Cosmiin

Cosmiin

    RCON Administrator


  • Posts
    9,352
  • Topics
    482
  • Reputation
    8009
  • Online
    464 days

Ma apuc in 2 zile de scoala, mersi pentru sfaturi si bafta la urmatorul traseu.
App, cand te asiguri in oglinzi, intoarce capul fix spre oglinda, nu doar cu coada ochiului, ca politistul sa vada ca tu te-ai asigurat.

Ups, am uitat de chestia asta, si la fel de important, întorci capul la trecerile de pietoni, si este recomandat sa reduci viteza chiar daca nu este nimeni pe trotuar/trecere.
  • 1

#7
c0re.

c0re.

    Last Motherfucker Breathin'

  • Posts
    2,749
  • Topics
    391
  • Reputation
    7433
  • Online
    92 days
Bă, nu de mult am obținut și eu permisul de conducere :) are doar 3 luni. Am picat sala prima data cu 20, dar atunci când am făcut-o m-am pus bine, îmi inmormantasem bunica cu doar 2 zile înainte, eram obosit, luasem tot felul de căcaturi, calmante, etc. Dar din contra, mai mult m-au afectat, îmi aduc aminte ca aveam 19 cu 0 făcute pana în minutul 14, după nu am mai făcut nimic pana în minutul 18, mă luase un somn și am dat la nimereala ca nu mai rezistam, intrasem pe la ora 17:00 și am stat la rand încă de la ora 13:20 =))) eram obosit, nu mai aveam niciun chef. Când am dat sala a doua oară am terminat în 3 minute și 55 de secunde =))))) poate confirma cel cu care ma jucam pe server acum vreo 4 ani, nu dau nume, ala de la mine de la sat, ăla îmi este ca un frate și a fost primul pe care l-am sunat, primele cuvinte ale lui au fost "iar ai picat?" :))) de unde, eu am luat cu 25 :)). Ba, voi ăștia de dați sala, nu uitați rețeta: fără pastile, calmante, etc, sunt doar niște tâmpenii, dacă ești bun o faci și fără alea
Și, cu o zi înainte de examen, niciun chestionar pentru ca mai mult te derutează + seara de dinainte de examen se iese cu prietenii la un suc, o narghilea, puțină caterincă, scapi total de emoții xd. Când întrați în examen, încercați sa spuneți încontinuu " bag pl ca eu aici nu mă întorc" :))) la mine a funcționat :D.
La oraș, am avut și eu un polițist de treaba, și da, încerca să mă deruteze, ma ținea de vorbă, dar cu toate astea eu ii întoarceam glumele ca să scap de emoții, sa ma acomodez, dar am înțeles ca dintre toți examinatorii doar asta este așa, restul tac și fac... Eu am fost penalizat pentru ca mergeam cu 60 în oraș =))) în sensurile giratorii, de ele întotdeauna îmi era teama, când am dat orașul m-a învârtit de vreo 9 ori prin sensuri și nici acum nu pot sa îmi dau seama cum de nu am greșit :)) unde mai pun ca am dat cu o zi înainte de Paște :)))) aglomerație, plm. Vedeți ca o sa va pună la încercare, o sa va pună sa schimbați treapta într-una superioara în apropierea trecerilor de pietoni o sa va pună sa va băgați în sens ca să vă vadă dacă călcați greșit sau nu, la sensuri pana nu ești tu sigur ca s-a eliberat, mai bine stai dracului pe loc sa fi clanxonat și depunctat pentru pierdere de timp decât sa va calce frâna și sa va pice pentru neacordare de prioritate. La parcarea laterala, ba, sa nu aveți mai mult de jumătate de metru și sa luați de volan pana se blochează, nu din mers ca așa este normal sa nu iasă. Aveți grija la 'STOP' că dacă treceți și cu 2 km/h tot va pica. Ba, cam atât..Mădălina, succes bă :D
  • 1

#8
Cosmiin

Cosmiin

    RCON Administrator


  • Posts
    9,352
  • Topics
    482
  • Reputation
    8009
  • Online
    464 days

Bă, nu de mult am obținut și eu permisul de conducere :) are doar 3 luni. Am picat sala prima data cu 20, dar atunci când am făcut-o m-am pus bine, îmi inmormantasem bunica cu doar 2 zile înainte, eram obosit, luasem tot felul de căcaturi, calmante, etc. Dar din contra, mai mult m-au afectat, îmi aduc aminte ca aveam 19 cu 0 făcute pana în minutul 14, după nu am mai făcut nimic pana în minutul 18, mă luase un somn și am dat la nimereala ca nu mai rezistam, intrasem pe la ora 17:00 și am stat la rand încă de la ora 13:20 =))) eram obosit, nu mai aveam niciun chef. Când am dat sala a doua oară am terminat în 3 minute și 55 de secunde =))))) poate confirma cel cu care ma jucam pe server acum vreo 4 ani, nu dau nume, ala de la mine de la sat, ăla îmi este ca un frate și a fost primul pe care l-am sunat, primele cuvinte ale lui au fost "iar ai picat?" :))) de unde, eu am luat cu 25 :)). Ba, voi ăștia de dați sala, nu uitați rețeta: fără pastile, calmante, etc, sunt doar niște tâmpenii, dacă ești bun o faci și fără alea
Și, cu o zi înainte de examen, niciun chestionar pentru ca mai mult te derutează + seara de dinainte de examen se iese cu prietenii la un suc, o narghilea, puțină caterincă, scapi total de emoții xd. Când întrați în examen, încercați sa spuneți încontinuu " bag pl ca eu aici nu mă întorc" :))) la mine a funcționat :D.
La oraș, am avut și eu un polițist de treaba, și da, încerca să mă deruteze, ma ținea de vorbă, dar cu toate astea eu ii întoarceam glumele ca să scap de emoții, sa ma acomodez, dar am înțeles ca dintre toți examinatorii doar asta este așa, restul tac și fac... Eu am fost penalizat pentru ca mergeam cu 60 în oraș =))) în sensurile giratorii, de ele întotdeauna îmi era teama, când am dat orașul m-a învârtit de vreo 9 ori prin sensuri și nici acum nu pot sa îmi dau seama cum de nu am greșit :)) unde mai pun ca am dat cu o zi înainte de Paște :)))) aglomerație, plm. Vedeți ca o sa va pună la încercare, o sa va pună sa schimbați treapta într-una superioara în apropierea trecerilor de pietoni o sa va pună sa va băgați în sens ca să vă vadă dacă călcați greșit sau nu, la sensuri pana nu ești tu sigur ca s-a eliberat, mai bine stai dracului pe loc sa fi clanxonat și depunctat pentru pierdere de timp decât sa va calce frâna și sa va pice pentru neacordare de prioritate. La parcarea laterala, ba, sa nu aveți mai mult de jumătate de metru și sa luați de volan pana se blochează, nu din mers ca așa este normal sa nu iasă. Aveți grija la 'STOP' că dacă treceți și cu 2 km/h tot va pica. Ba, cam atât..Mădălina, succes bă :D

Sa nu uitam de momentul ala in care cunosti fata in fata politistii de care auzi ca sunt rai si chiar asa este, ciudat sentimentul.. :character53:


  • 0

#9
adina

adina

    Visătoare

  • Posts
    768
  • Topics
    75
  • Reputation
    1570
  • Online
    42 days
in ce oras?
  • 0

#10
Cosmiin

Cosmiin

    RCON Administrator


  • Posts
    9,352
  • Topics
    482
  • Reputation
    8009
  • Online
    464 days

in ce oras?


Pitești. Nu, nu mai e ca acum câțiva ani când se dadesu permisele anapoda.
  • 1




0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users