Jump to content


Photo

Ce sa faci atunci cand windows-ul nu iti mai recunoaste USB-ul?


  • This topic is locked This topic is locked
8 replies to this topic

#1
TheWolfy707

TheWolfy707

    LEAFCHAN

  • Posts
    1,461
  • Topics
    1026
  • Reputation
    1419
  • Online
    88 days

Am sa va impartasesc si eu aceasta experienta. Azi dimineata am bagat windows pe USB si dupa aceea am dat format si dintr-o data Windows-ul nu mai mi-a recunoscut USB-ul si mi-a dat aceaste doua erori

 

V6oVx9v.png

 

ml0h1bK.png

 

Daca sunteti si dvs in acest caz sau ati fost si nu ati stiut cum sa-l reparati urmati acest tutorial:

 

  • Mergeti la My Computer - click dreapta pe Computer (cel din stanga) si dati pe Manage - http://imgur.com/x4pSlbf
  • Disk Management - cautati-va USB-ul - Click dreapta pe el si dati pe "Change Driver Letters and Paths" si alegeti-va o alta litera pentru disk-ul dvs. apoi dati OK.
  • Dupa aceea mergeti iarasi la Disk Management - USB-ul dvs. - Click dreapta pe el si dati pe "Mark Partition as active" apoi dati next si USB-ul tau o sa devina activ si recunoscut de Windows.

Pentru mai multe detalii PM

 


  • 3

#2
crisu

crisu

    King

  • Posts
    225
  • Topics
    50
  • Reputation
    176
  • Online
    9 days

mai usor te duci la disk management si o activezi(partitia portabila/usbul), totusi +1.


Edited by crisu, 12 June 2017 - 20:29.

  • 1

#3
linii.bro

linii.bro

    In my grave, I'll rot

  • Posts
    1,601
  • Topics
    565
  • Reputation
    1238
  • Online
    97 days
mie nu.mi merge cand bag telefonul cu cablul de date .. functioneaza si la problema mea? mz
  • 0

#4
crisu

crisu

    King

  • Posts
    225
  • Topics
    50
  • Reputation
    176
  • Online
    9 days

mie nu.mi merge cand bag telefonul cu cablul de date .. functioneaza si la problema mea? mz

Poate e pe hidden partitia.


  • 0

#5
linii.bro

linii.bro

    In my grave, I'll rot

  • Posts
    1,601
  • Topics
    565
  • Reputation
    1238
  • Online
    97 days

Poate e pe hidden partitia.

nu, nu e..
pur si simplu imi arata doar imaginile
la autoplay sau autorun, cum era nu.mi arata sa deschid cu folderul, doar un aparat foto
  • 0

#6
alexy

alexy

    Dein führer.

  • Posts
    1,197
  • Topics
    443
  • Reputation
    752
  • Online
    55 days

nu, nu e..
pur si simplu imi arata doar imaginile
la autoplay sau autorun, cum era nu.mi arata sa deschid cu folderul, doar un aparat foto

Atunci cand dai plug la telefon in pc, trebuie sa-ti arate ceva pe telefon pe care trebuie sa apesi.

Iti va da 3 optiuni. Alegi Transfer Files.

  • Charging only
  • Transfer files (MTP)
  • Transfer photos (PTP)
  • MIDI

  • 0

#7
einstein 

einstein 

    kollege kidd

  • Posts
    1,609
  • Topics
    71
  • Reputation
    1652
  • Online
    26 days
bn asa o sa fac.
  • 0

#8
linii.bro

linii.bro

    In my grave, I'll rot

  • Posts
    1,601
  • Topics
    565
  • Reputation
    1238
  • Online
    97 days

Atunci cand dai plug la telefon in pc, trebuie sa-ti arate ceva pe telefon pe care trebuie sa apesi.
Iti va da 3 optiuni. Alegi Transfer Files.

  • Charging only
  • Transfer files (MTP)
  • Transfer photos (PTP)
  • MIDI
da maa, stiuuu, tot nu functioneaza
  • 0

#9
TheWolfy707

TheWolfy707

    LEAFCHAN

  • Posts
    1,461
  • Topics
    1026
  • Reputation
    1419
  • Online
    88 days

mie nu.mi merge cand bag telefonul cu cablul de date .. functioneaza si la problema mea? mz

Pot fi mai multe probleme:

 

-Prima problema este cand calculatorul iti recunoaste telefonul ca fiind un device media asta o poti rezolva din setarile usb-ului cand intri la telefon sau doar schimband cablul de date

-A doua problema este cand calculatorul nu iti mai recunoaste deloc un usb pe care il bagi. Mai normal prima actiune a pc-ului dupa ce bagi un usb nou ar fi sa-l instaleze si sa ii caute driverele daca are si uneori poate da gres si nu il mai recunoaste.Iti va scrie "unknown device",aceasta problema poate fi rezolvata ca in tutorialul de mai sus sau instaland driverele in cazul unei imprimante sau al altui device.


  • 0




0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users