Jump to content


Photo

Sistemul medical din ziua de azi


  • This topic is locked This topic is locked
8 replies to this topic

#1
TheWolfy707

TheWolfy707

    LEAFCHAN

  • Posts
    1,461
  • Topics
    1026
  • Reputation
    1419
  • Online
    88 days

Dupa parerea mea,

Sistemul medical este la pamant,cel putin in Romania. De ce? Doctorii de astazi nu isi dau interesul,totul se face pe bani si spaga,asistentelor nu le pasa de tine,ei vor doar bani.

Noroc ca mai exista medici si asistente care chiar isi dau interesul si iubesc ceea ce fac,care isi dedica viata medicinei.

Parerea mea buna s-a schimbat in cea proasta acum aproximativ o luna. Am fost la o gramada de doctori pentru a vedea ce am eu acolo in genunchi ca ma durea de nici noaptea nu mai puteam sa dorm. Am mers sa imi fac o punctie iar eu trebuia sa astept aproximativ 2 LUNI dupa cea punctie deoarece doctorii nu stiau sa citeasca rezultatele. Doctorii ziceau sa ma duc in strainatate sa mi-l citeasca si sa imi puna un diagnostic. Am mers in ungaria si ei mi l-au citit iar romanii nostrii nu au putut face asta. De ce? Lipsa de interes? Eu cred ca asta le lipseste medicilor,interesul. Va dati seama ca in acele 2 luni tumoarea mea a evoluat foarte mult? Puteam sa fiu facut pe loc dar nu ca acm trb sa fac chimio. Nu zic ca vr sa ma plang de aceasta situatie dar pur si simplu e penibil ca romanii nu stiu sa citeasca o fisa medicala si RMN.

 

Voi ce parere aveti despre sistemul medical in Romania? Majoritatea care vor sa se faca medici pleaca in strainatate deoarece spun ca aici nu isi vor gasi un "culcus". Si eu as vrea sa ma fac chirurg si voi alege Romania

 


  • 1

#2
deleted_Einstein калашников

deleted_Einstein калашников

Vrei sa-ti rezum tot ce se intampla in medicina romaneasca ? 

Majoritatea ce nu reusesc de a intra in medicina romanesca sunt aia care chefuiesc ca prostii si nu invata nimic cand e sa ia 

rezidentiatul. Spun asta ca am patit si am un verisor ce este in aceasta situatie.

Majoritatea medicilor ce reusesc sa iasa ceva,

sunt nebagati in seama.

Adica vreau sa spun ca dupa ce ca au un salariu de cacau, 

vine un frumusel din parlament si spune ca nu sunt locuri.

Dar cum pula mea nu sunt locuri cand la televiziunea din tara asta toata lumea se plange cum ca

nu exista medici.

Medicii din tara asta care reusesc rezidentiatul si sunt bagati intr-un spital anume sa munceasca

se plang de salariul mic.

Asa ca de ce sa invete 9 ani la facultate, aici ma refer la chirurgi,

si sa primeasca bani pentru maxim un pateu si o felie de salam.

Nu mai bine se duc in tarile straine si acolo castiga 2000 euro pe luna 

sau si mai mult ?

Deci cam asta e medicina romanesca,

majoritatea medicilor nu sunt bagati in seama, 

aia care sunt bagati se plang de salariile mici,

nu mai sunt oameni care sa te trateze cand te duci la spital.

Si de ce se intampla acest lucru cu salariul ?

Pentru ca niste oameni isi bat joc de toata tara asta,

hotii din parlament care se lafaie in vacante de lux s.a.m.d.

Un exemplu ar fi jegul de Ponta,

a fost in parlament, a dus de nas tot poporul,

a fost ales cu nu stiu ce functii acolo,

a castigat bani din hotia lui de jegos si dupa a iesit frumusel din parlament

ca sa se relaxeze cu familia lui prin tari straine 

cand tot poporul era in doliu si le dadeau muie din cauza incidentului cu acel club, Colectiv.

In fine, chiar vreau sa mai vad ce spuneti voi si ce parere aveti despre acest subiect.



#3
El Patrón Tico

El Patrón Tico

    #PabloEmilioEscobarGaviria #ElPatron

  • Posts
    1,180
  • Topics
    207
  • Reputation
    1164
  • Online
    98 days

Ai dreptate.

 

Daca ai fi doctor, ai primi spaga? 

 

E o simpla intrebare.

 

Si chiar daca, degeaba postezi aici....crezi ca putem schimba noi asta ?


  • 0

#4
MoonWalk

MoonWalk

    Dream

  • Posts
    911
  • Topics
    539
  • Reputation
    1602
  • Online
    77 days
Nu e neaparat vorba doar de sistemul medical, dar am putea spune ca Romania nu e o tara care a evoluat prea mult. E clar ca 'talentele' de la noi pleaca in strainatate, pentru ca acolo pot evolua. Nu spun neaparat ca toti pleaca, mai sunt si cazuri rare in care nu se intampla acest lucru, dar eventual cei care si-au facut un renume afara si pur si simplu s-au saturat, mai revin, dar din nou, cazuri ceva mai rare. Din Romania nu se pleaca doar din cauza joburilor prost platite, ci si din altele, precum mentalitatea.
  • 0

#5
TheWolfy707

TheWolfy707

    LEAFCHAN

  • Posts
    1,461
  • Topics
    1026
  • Reputation
    1419
  • Online
    88 days

Ai dreptate.

 

Daca ai fi doctor, ai primi spaga? 

 

E o simpla intrebare.

Mi-o adresezi mie? Nu,nu as primi spaga deoarece nimic nu e mai important decat sa vezi omul fericit. Dupa mine daca ar fi as face si interventii chirurgicale gratis :)) dar nu este permis asa cv cred


  • 1

#6
El Patrón Tico

El Patrón Tico

    #PabloEmilioEscobarGaviria #ElPatron

  • Posts
    1,180
  • Topics
    207
  • Reputation
    1164
  • Online
    98 days

Mi-o adresezi mie? Nu,nu as primi spaga deoarece nimic nu e mai important decat sa vezi omul fericit. Dupa mine daca ar fi as face si interventii chirurgicale gratis :)) dar nu este permis asa cv cred

Poate asa au spus toti, dar salariile si toate aceste chestii nu le permite. ;)

 

Asa ca taci din gura si accepta, sau du-te la Maruta....


  • 0

#7
szailor

szailor

    4 in the fanta

  • Posts
    6,902
  • Topics
    478
  • Reputation
    10735
  • Online
    245 days
Story Time:
Deci, eram un micuț plod şi alergam prin casă ca prostul. Am dat peste nişte instruncțiuni de asamblare LEGO (îmi amintesc şi acum) şii am cam alunecat pe ele şi am căzut destul de brutal. Am început să plâng sau să țip, dracu ştie, am mers la stația de salvare de aici din Măgurele cu mama şi sora mea şi nu ne-au primit, "trebuie să sunați înainte". Am sunat, tot nu ne-au primit. Am mers altundeva, parcă acasă şi am dat peste imbecilii ăia de la ambulanța şi blocau drumul. Mama le-a zis să se dea dracului la o parte şi au zis că nu pot, aşteaptă pe cineva sau ceva de genul. Mama a început să îi înjure şi o femeie de acolo din maşină care avea fițe de Oxford şi de fapt nu se cacă de foame ne zicea că are x facultăți şi ca e buricul pământului pe scurt. În fine, ajungem acasă şi ce să vezi, dăm peste idi**ii ăia iarăşi. Ce morții lor caută aici? Mă întreb. Au venit să vadă ce am pățit. Până atunci, venise tata şi când a aflat l-a strâns de gât pe ăla de la ambulanță şi a zis "Noi ne ducem la un alt spital acum, termin cu tine după, jegosule". Finally, ajung la alt spital şi totul se termină cu bine.

Concluzie?
Sistem de tot rahatul.
  • 0

#8
TheWolfy707

TheWolfy707

    LEAFCHAN

  • Posts
    1,461
  • Topics
    1026
  • Reputation
    1419
  • Online
    88 days

 

"Noi ne ducem la un alt spital acum, termin cu tine după, jegosule".

- tata lui neurotique 2k16


  • 2

#9
szailor

szailor

    4 in the fanta

  • Posts
    6,902
  • Topics
    478
  • Reputation
    10735
  • Online
    245 days

 

- tata lui neurotique 2k16

 

M-am uitat in ochii lui tata, scary as shit, sunt sigur ca daca nu eram eu cu capul l-ar fii omorat  :lol:

Apropo, inca mai am semn de la cazatura :(


  • 0




0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users