Jump to content


Photo

ce ati schimba?

dezbatere

  • This topic is locked This topic is locked
13 replies to this topic

#1
Robiti

Robiti

    Newbie

  • Posts
    4
  • Topics
    2
  • Reputation
    15
  • Online
    11 hours

daca ati avea puterea de a schimba ceva in Romania ce ati schimba? ma refer la sistemele romanesti si organizari


  • 1

#2
Aby

Aby

    Full Member

  • Posts
    264
  • Topics
    70
  • Reputation
    211
  • Online
    39 days
Sistemul de poliție român, este unul de tot cacatul, toată țara nu-și da interesul câtuși de puțin în a face orice, este plin de corupție, oamenii se gândesc doar la ei să le fie bine, Parlamentul, guvernul cât și președinția este una foarte scăzută, uniunea europeană trimit atâția bani ca ei să rezolve ceva, dar in schimb doar fură, nu vor să schimbe nimic în țara aceasta, prim-ministrul este fost profesor ajungând la aceast grad de putere fără a avea o minimă experiență in politică, miniștrii își dau demisia după atâtea greseli, nimeni nu rezolvă nimic, sunt doar cu vorba și promisiunile, autostrăzile, străzile, orașele, sunt în plină paragină, cheltuieli de sute de milioane de euro pe nimicuri, încă avem multe sate în România care nu depind de o anumită condiție, sistemul de învățământ este la pământ, toată lumea pleacă din țară pentru un trai mai bun, inclusiv ANAF-ul este atât de strict, in starea lui actuala este una dezastruoasă, veniturile din aceasta țară nu de compară cu cheltuielile, dacă ar fi sa te iei doar după venit, lumea ar murii de foame, creșterea salariului de la 2000 de lei, s-au gândit să-l facă la 3000 lei net, 1000 lei diferență, 3000 de lei nu-ți ajung pentru o condiție optimă de cetățean, acești bani se duc in mai puțin de 2 săptămâni, deci in concluzie aș schimba toată țara de la 0.
  • 1

#3
blondu16Hz

blondu16Hz

    Respected

  • Posts
    1,418
  • Topics
    478
  • Reputation
    3056
  • Online
    180 days

Dragnea la parnaie , ce mai vrei?>


  • 3

#4
TheWølfy

TheWølfy

    Respected

  • Posts
    1,037
  • Topics
    442
  • Reputation
    1205
  • Online
    125 days

Nu neaparat sistemele - principala problema este modul de gandire al oamenilor. Daca toti oamenii si-ar da interesul pentru statutul lor social si s-ar axa mai mult pe ceea ce trebuie sa faca si ar gandi logic atunci am sta altcumva. Sistemele de actionare imediata inca nu dispun de oameni compatibili si dornici de a-si face treaba. Omul intodeauna face treburi robotice, cauta sa se scuze in orice situatie si actioneaza uneori la misto. Unii responsabili nu fac diferenta dintre o situatie oarecare si una alarmanta, ceea ce cred ca am ajuns la topicul si cazul trend al Romaniei din ultima vreme: incompatibilitatea autoritatilor.

Incompabilitatea de care au dat dovada in acel caz a socat mai toata lumea. Dupa comvorbirile telefonice dezvaluite, operatorii si personalul au luat cazul putin la misto, mobilitatea lor fiind una dezastruasa, iar seful de caz care a ordonat perchezitia casei DOAR dupa ora 6, defapt nu a stiut sa faca diferenta, dupa cum am zis si mai sus, dintre o situatie alarmanta si una obisnuita, in cazul acela fiind o situatie alarmanta in care trebuia intervenit imediat.

Deci da, oamenii ar trebui sa-si schimbe modul de gandire si sa actioneze mai serios si cu cap, iar egalitatea sa nu duca lipsa in aceasta tara.

 

 

daca ati avea puterea de a schimba ceva in Romania ce ati schimba? ma refer la sistemele romanesti si organizari

Mi-ar placea sa aud si parerea ta, Robi, ti-e usor sa deschizi un topic si sa intrebi :)))) totusi intr-o dezbatere, cel care dezbate ar trebui totodata sa-si exprime opinia :lol:

 

A, da, orice atac verbal agresiv si bataie de joc intr-o dezbatere poate duce la sanctionarea userului si inchiderea topicului.


  • 1

#5
Twain

Twain

    best leblanc eune

  • Posts
    509
  • Topics
    212
  • Reputation
    266
  • Online
    54 days

politia romana e de rahat asta e tot


  • 1

#6
Robiti

Robiti

    Newbie

  • Posts
    4
  • Topics
    2
  • Reputation
    15
  • Online
    11 hours

politia romana e de rahat asta e tot

si invatamantul :)))) sunt de acord cu cei de mai sus adica ar trebui sa se schimbe personalul si nu numai, si omul in general. Asta e parerea mea


  • 0

#7
Maq.

Maq.

    el capo di tutti frutti


  • Posts
    371
  • Topics
    116
  • Reputation
    245
  • Online
    14 days
Degeaba ne luam de Politia Romana, daca ati fi fost voi in locul politistilor, sa fi avut copii si sotie acasa, doar tu aduci bani in casa, ti-ai fi pierdut locul de munca? Nu zic ca au facut bine ca nu au intrat, eu cel putin intram si il agatam de streasina casei, dar totul vine cu un sacrificiu care mai tarziu te va costa viitorul tau plus al familiei. Trebuie sa gandim din mai multe perspective. Omul care a fost acuzat nu sunt dovezi 100% clare ca el le-a omorat, el putea simplu sa le duca cu masina acasa la el, sa le fi adormit cu cloroform, sa le fi dus altcineva in alta tara si acolo sa isi bata jo de ele, sunt sute de variante, chiar daca varianta ca ar fi fost omorate e cea mai des intalnita in cazul asta, nu trebuiesc evitate nici restul. In concluzie, politistii care au ajuns la ultimul apel se riscau pe locul lor de munca, ceea ce iti strica absolut tot viitorul, sa incepi de la capat alta viata nu e usor deloc, dar, daca ar fi fost alti politisti fara frica de Dumnezeu intrau peste el si il rezolvau. In urma urmelor, cei tineri, pana in 18 ani, nu mergeti cu toti ciudatii la ocazie, exista autobuze, trenuri care va duc unde vreti, asta e valabil si pentru mine, dar eu nu merg cu ocazie, merg cu trenul pe gratis cat am un unchi sef de statie la CFR, cu autobuzul platesc jumate biletul fiindca se cunosc cu tata soferii (Merg doar la tara cu autobuzul, restul cu masina sau trenul), dar, preferi sa dai mai putin la ocazie si sa stai cu frica tot drumul, sau sa platesti cu 5 6 lei mai mult si sa ajungi bine sanatos intreg acasa?

Tot ce trebuie schimbat in tara asta e Invatamantul scolar, e ultimul gunoi, nu tu carti, nu tu caiete, eu de exemplu nu primesc nici carton pentru orele de desen, si cand stai sa te gandesti ca dau 50 lei pe saptamana doar pe cartoane, fara creioane, ascutitori, gume, nu e ok deloc.
Inainte, cand eram eu mai mic, prin a 1-a, a 2-a, se dadeau ghiozdane gratis, pixuri, creioane, acum ce sa mai da? Un buna ziua la inceputul scolii si atat, josnic.
  • 1

#8
Vali.  

Vali.

    »▬▬▬▬▬▬»⛧«▬▬▬▬▬▬«

  • Posts
    532
  • Topics
    203
  • Reputation
    331

Dragnea la parnaie , ce mai vrei?>


Viorica când?

#9
fallennnn

fallennnn

    Newbie

  • Posts
    12
  • Topics
    9
  • Reputation
    15
  • Online
    21 hours
Mentalitatea unor persoane
Si da...stiu ca tu te referi la sisteme si asa, dar cred ca pe noi ne strica mai mult mentalitatea asta stupidă care predomină la noi in tara adică ceva de genul, treaca meargă, lasa ca fac altii
Dacă ar fi sa schimb ceva la un sistem si as putea face orice cred ca as schimba sistemul educațional și inca multe chestii legate de sistemul politic de la noi din țară ca sa nu mai ajungă toti inculții intr o funcție prea mare pentru capacitatea mentală pe care o au

Edited by fallennnn, 03 August 2019 - 00:45.

  • 1

#10
_Kiddu.noLifeR_  

_Kiddu.noLifeR_

    vipperino

  • Posts
    328
  • Topics
    122
  • Reputation
    8

Inainte ca sa schimbi Romania incepe cu tine, Romania este o tara frumoasa si bogata nu aveti idee cate ne ofera aceasta tara daca noi ne batem joc.

Romania isi omoara proprii copii! 

Feteleor aveti grija cu cine mergeti la ocazie lasa-ti-o dracu de ocazie mergeti pe jos dar macar stiti ca ajungeti in viata acasa, lasa-ti colantii la oparte si hainele care se muleaza pe corp pentru asta o sa deveniti prada baniilor nici de cum sa castigati voi ceva, voi o sa fiti violate si dupa omorate grija mare la cei din jurul vostru din localitate pana si neamul te-ar vinde pt niste bani grija mare ca ramanem fara virgine, hai salut.

 



#11
Angel

Angel

    Legend

  • Posts
    3,988
  • Topics
    237
  • Reputation
    3267
  • Online
    140 days

rasa umana trebuie anihilata 


  • 0

#12
Stalin  

Stalin

    •Junior Staff

  • Posts
    103
  • Topics
    54
  • Reputation
    83

Să fie o țară curată.



#13
eLtRaCk.

eLtRaCk.

    Marele member

  • Posts
    243
  • Topics
    71
  • Reputation
    189
  • Online
    104 days

As face pachetul de tigari cu 5 lei

As face ca abi sa aiba acelasi pat si celula cu dragnea

L-as rebaga pe Basescu presedinte


  • 0

#14
blondu16Hz

blondu16Hz

    Respected

  • Posts
    1,418
  • Topics
    478
  • Reputation
    3056
  • Online
    180 days

As face pachetul de tigari cu 5 lei
As face ca abi sa aiba acelasi pat si celula cu dragnea
L-as rebaga pe Basescu presedinte



Si tigara sa fie mai scumpa decat pachetu
  • 0




0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users