Jump to content


Photo

Tipurile de evenimente organizabile pe un server de Stunt


  • This topic is locked This topic is locked
1 reply to this topic

#1
TheWølfy

TheWølfy

    Respected

  • Posts
    1,037
  • Topics
    442
  • Reputation
    1205
  • Online
    125 days
Buna !

Acest topic este mai degraba o informare pentru admini, dar totodata si pentru jucatori despre toate evenimentele pe care le stiu eu, inafara de clasicul eveniment Hidden Pickup.
Totodata mi-ar placea ca adminii sa faca si alte tipuri de evente pentru a bucura playerii cu noi tipuri de evente in care nu au apucat sa participe.

Hidden Pickup

Totusi voi introduce si acest tip de event. Clasicul eveniment organizat pe serverele de sa-mp, hidden pickup, presupune a ascunde un obiect intr-o locatie (nu neaparat star,poate fi si alt obiect si totodata evita situatia in care un jucator doreste sa foloseasca object finder). Practic, tu ascunzi acel obiect intr-un loc, fara ca nimeni sa speculeze ca tu vei urma sa organizezi un eveniment, si chemi jucatorii sa participe la event spawnandu-i intr-un loc mai aproape sau mai putin indepartat de obiect, ei fiind nevoiti sa caute acel obiect. Cine il gaseste primul este declarat castigator :)

Sfaturi: 1. In timp ce cautati sa cautati un loc unde sa spawnati acel obiect va implor sa folositi /ignore
2. Dati indicii la un anumit interval de timp, sau daca se poate, sa faceti un fel de target pentru a putea ca jucatorii sa poata obtine cel mai apropiat indiciu
3. Nu ziceti nimanui locatia si va rog sa nu stati aproape de obiect in timpul desfasurarii evenimentului si fiti atenti pe playerii ce incalca regulamentul general.

Tune Event

Si el apreciat in randul jucatorilor de stunt, tune event-ul presupune sa alegi cel mai frumos tuning (dupa gustul tau sau recomandat la intelegerea cu un alt administrator). Inainte de a da startul eventului, impuneti un timp pentru a lasa jucatorii sa-si tuneze vehiculele. Dupa aceea ii chemati intr-un spawn, de preferat /pimps, iar apoi ii puneti sa stea in linie pana cand toti jucatorii au reusit sa-si tuneze vehiculele. Dupa aceea inspectati fiecare masina si faceti-va o parere,urmand ca la final sa declari un castigator.

bandicam-2019-07-18-15-40-21-533.jpg

Plane event

Foarte simplu. Mergeti la /planes sau /aa, in locul unde puteti avea o arie mare si spawnati un avion (de preferat stunt plane). Dupa aceea chemati playerii sa se aseze oriunde pe avion,urmand ca la final sa decolezi. Dupa aceea iti conduci linistit avionul, de preferabil sa mai inclinati intr-o parte si in alta si sa faceti cateva stunt-uri cu el pentru ca sa fie mai greu pentru jucator sa se sustina pe avion. Ultimul ramas pe avion castiga

zVDJaA3.png

Tram event

Poate cel mai putin cunoscut event,dar iubit si el pe vremuri, acest tip de event este ca si cel plane doar ca putin mai diferit. Se spwneaza doua tram-uri pe o sina, in care doi admini conduc. Rugati playerii sa se urce pe un singur tram dintre cele doua tram-uri iar apoi demarati. Veti conduce pe doua sensuri opuse, iar playerul care a ramas ultimul pe acel tram castiga (cand te intalnesti cu tram-ul celalalt defapt unii jucatori se vor lipi de el si nu vor mai fi pe tram-ul oficial).

Sfaturi: Conduceti cu o viteza maxima si fiti siguri ca nu vin alti playeri care sa strice jocul facand DM sau plantand C4

Bomb event

Dureaza ceva acest event,dar este foarte interesant. Doi admini spawneaza doua masini identice de aceeasi culoare si departate una de alta si planteaza un C4 in una dintre acestea. Dupa aceea da /Get pe rand jucatorilor care vor sa participe, ei fiind obligati sa astepte pana celalalt jucator termina de ales. Practic jucatorul participant este obligat sa aleaga in care masina sa se urce, iar apoi detonati bomba. Daca jucatorul a nimerit masina in care nu s-a aflat acel C4 este declarat castigator. Totodata se poate face cu mai multe masini :)

Asigurati-va ca aveti ignore spec

gta-sa-2019-07-18-15-23-05-713.jpg

gta-sa-2019-07-18-15-25-07-954.jpg

Simon spune & eventele de tip 1v1

Simon spune se joaca intr-o arena invitand mai multi jucatori de pe server. Ii puneti sa stea in linie si va trebui sa faceti ce vei spune tu, doar daca precizezi Simon spune [urmat de comanda]. Jucatorul care actioneaza fara sa zici Simon spune sau acela care actioneaza cel mai tarziu la comanda dvs. va fi declarat eliminat.
Eventele de tip 1v1 se practica si ele tot intr-o arena si puneti jucatorii sa stea in formatie. Alegeti doi concurenti care sa se dueleze, iar castigatorul se va lupta in etapa urmatoare, facand acelasi lucru pana va ramane un singur castigator.

Sfaturi: Puteti da premii mici si jucatorilor care au participat :)

Evenimentele din sistemul de administrare

Nu mai scriu despre fiecare in parte. Cred ca stiti deja cu totii despre aceste evente si cam ce presupun ele

gta-sa-2019-07-18-16-02-42-868.jpg


Cam atatea stiu legat de tipurile de evenimente (altele decat cele impuse de catre sistemele de pe server gen /events sau cele race). Incurajez ca adminii sa organizeze evente cat mai variate pentru a da unicitate si totodata pentru a stimula nivelul de competitivitate al playerilor. Ca tot se apropie sambata evenimentelor v-as ruga sa organizati evenimente cat mai variate :)


Daca stiti si voi ceva evenimente, altele decat cele de mai sus, va rog sa scrieti in comentarii.


  • 7

#2
Maq.

Maq.

    el capo di tutti frutti


  • Posts
    371
  • Topics
    116
  • Reputation
    245
  • Online
    14 days

O sa vin cu o adaugare aici, nu stiu daca este pe placul tuturor, dar cel putin cand l-am adus pe server era apreciat de majoritatea, jucatorii mai vechi il stiu, unii si acum mi-l cer, dar nu am jucatori destui.

 

Trecand la subiect, Eventul se numea "Tuning Event".

 

Se baza pe un concurs in care te prezentai cu o masina modificata, te asezi langa restul jucatorilor aflati acolo, eventul desfasurandu-se in Bayside, adica la /pimp.

 

Totul in eventul asta depinde de voturile spectatorilor (Aici alegea adminul masinile, dar am ales sa fac mai interactiv pentru toti). Adminul noteaza voturile fiecarui spectator, iar la final face un tabel, iar primii 5 cu cele mai multe voturi trec in etapa urmatoare. 

 

In etapa urmatoare playerii alesi sunt mutati in alt vw (Virtual World) in care modifica alta masina, iar de data asta se schimba procedura. Adminul noteaza masinile cu calificative, de data asta dupa gusturile lui, iar in etapa urmatoare trec doar 3 din 5 participanti.

 

In etapa finala, cei 3 finalisti sunt pusi in fata unui Drift Zone, iar care il impresioneaza cel mai mult pe admin e castigatorul, asta facandu-te sa iti alegi masina cu cap.

 

Vor fi 3 premii, premiul principal si 2 premii de consolare.

 

Eu, cand organizam faceam asa:

 

Locul 1 - 3000 Coins

 

Locul 2 - 500 Coins

 

Locul 3 - 150 Coins

 

Totul se bazeaza pe gusturile spectatorilor, pe gustul adminului, dar cel mai important, pe gustul tau.

 

Din moment ce premiu este destul de mare, eventul sa se organizeze odata pe saptamana, la o zi aleatorie.

 

Daca cineva nu e de acord cu eventul, astept PM cu ce nu e de acord si discutam acolo, dar din cate am experimentat strangeam mai bine de 3 sferturi din playeri cand erau 60-70/100, deci presupuneam ca le place si faceam mai des.


  • 2




0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users