Jump to content


Photo

Cum faci OC la rata de refresh a monitorului


  • This topic is locked This topic is locked
2 replies to this topic

#1
TheWolfyy707

TheWolfyy707

    Newbie

  • Posts
    17
  • Topics
    10
  • Reputation
    12
  • Online
    1 days

Buna. Acum cateva luni intalneam peste tot efectul de tearing,acest efect deranjator aparand datorita ca jocul tau genereaza prea multe Frame-uri in cadre pentru rata de refresh suportata de monitor. Eu mi-am facut singur OC si am scapat de acest efect (vsync-ul poate fixa asta,dar nu intodeauna,gen la mine nu mergea asta in skyrim).

 

Prima data am sa va prezint avantaje si riscurile acestei actiuni pentru a intelege cum sta treaba:

 

Principalul avantaj este de a creste rata de refresh pentru a scapa de screen tearing,iar alt avantaj poate fi dat de o fluiditate mai imbunatatita a catorva aspecte,mai ales cursorul.

 

Dezavantajele sunt acelea de a nu face corect OC-ul si de a ramane cu ecranul blocat,mai exact gresesti maximul de Hz suportat de monitor si iti arata ecranul negru,nemaiputand intra in windows sau face alte lucruri.

 

Primul pas este sa va documentati despre rata maxima de refresh suportata de monitorul dvs. Am sa va invat eu cum sa faceti asta safe

 

Descarcati acest program - https://www.monitort...ion-Utility-CRU si dati totul extract intr-un folder. Apoi deschideti programul principal CRU si dati dublu click pe rezolutia actuala a dvs.

 

cdLsYu1.jpg

 

Acum o sa va apara aceasta lista. Nu modificati nimic,doar rata de refresh (incercati sa puneti cu 10 mai mult decat rata dvs normala) - spre exemplu eu am bagat 70 apoi dati ok si inca odata ok apoi dati pe restart64 in cazul sistemelor pe 64 biti. Acum rezolutia actuala va fi 70hz,dar daca din greseala sati bagat prea mult puteti fixa asta din safe mod resetand valorile precedente (stiu,pentru un incepator este riscant si greu). Si cam gata,acum rata de refresh va fi pe 70hz,iar daca vreti sa fie salvata aceasta optiune mereu adaugati la standard resolution aceeasi rezolutie cu aceeasi valoare de refresh (sa fie doar o optiune principala).

 

x6Tr9Kt.jpg

 

Si cam gata. Asta a fost tot,bineinteles ca aceasta optiune se datoreaza utilizatorilor ce nu benificiaza de OC la rata de refresh direct din utilitarul placii video cum intalnim la AMD. Sper ca v-a fost de folos


  • 0

#2
Ruben_

Ruben_

    DriftKing

  • Posts
    174
  • Topics
    43
  • Reputation
    50
  • Online
    1 days
Nu ai specificat ca OC este o chestie care poate strica complet pc-ul, sau ceea ce bagi in OC, daca se "abuza".
In rest fain tutorial
  • 0

#3
TheWolfyy707

TheWolfyy707

    Newbie

  • Posts
    17
  • Topics
    10
  • Reputation
    12
  • Online
    1 days

Nu ai specificat ca OC este o chestie care poate strica complet pc-ul, sau ceea ce bagi in OC, daca se "abuza".
In rest fain tutorial

Am precizat si am zis ca poti remedia asta din safe mode


  • 0




0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users