Jump to content


Photo

Sugestie restilizare server si nu numai


  • This topic is locked This topic is locked
19 replies to this topic

#1
Springul

Springul

    VIP

  • Posts
    75
  • Topics
    39
  • Reputation
    43
  • Online
    18 days

Sugestia / Observatia ta: Propun o schimbare totala a serverului
De ce consideri ca va fi folositoare: Daca venim cu cu alt tip de stunt fata de resese sau concurentele noastre, o sa intrecem rivalitatile.
Alte informatii pe care le poti oferi:

 

Atentie: Te rog sa dai un vot abia dupa ce ai citit TOT. Dwight, am vazut ca ai un obicei sa dai repede verdictul, fara a vedea si parerile jucatorilor. Te rog sa lasi si playerii sa-si spuna parerea.

 

Vreau sa incep prin a spune ca totate si absolut toate serverele de stunt din romania se aseamana exagerat de mult. Nu vi s-a luat oameni sa dati /stats si sa va apara aceeasi caseta cu statistici care se afla pe orice server? Nu vi s-a luat sa va loviti de mapele astea haos cu 10000 de culori si dance floor peste tot? Nu vi s-a luat sa fie tot un haos cand vine vorba de chat? Fiecare are alta culoare, 7000 de taguri( rcon, support, manager vip admin bla bla). In general mie chestiile astea imi inspira dezordine. Dwight, ai spus intr un post ca ai avut o idee: sa faceti un server de rpg care sa fie in parteneriat cu xss. Nu, daca faci asta o sa fii ca oricare persoana de 14 ani care ia un gamemode din ala de Bu**ed din 2012, baga 3 sisteme proprii, si dupa se lauda ca ce server unic are el.. Nu.. va zic eu, lumea sampului nu mai are nevoie de servere de rpg. Samp-ul are nevoie de servere bune de stunt, dar servere unice. Sunt extra satul de imaginea asta de server de stunt care aduce a 2010, deci:

 

1. Coins? Gems? Credite? De ce? Nu avem cea mai buna si realistica moneda a jocului asta deja introdusa in jocul stock? Aici este vorba de "$". Da, aia de toata lumea ii are 9999999999.. Atatea monede virtuale care nu folosesc la nimic. Totul e mai simplu si mai frumos daca scoatem toate porcariile astea. N-ai nevoie de 7 monede inutile, cand o ai pe cea mai buna deja in joc. Da, evident, o sa trebuiasca regandita toata economia, dar eu zic ca merita. Si evident, un reset all la $$$.

 

2. Nu mai sufar chat-ul asta in 10000 de culori. Dwight, si tu, cel care citesti, sunt sigur ca ati jucat macar o data pe un server de rpg. Ati vazut cat de frumos arata ca totul e alb? Nu o sa vezi acolo cum unul are un nume din ala jumate rosu ca are clan si jumate albastru ca mai e si admin si verdele din cap care arata id-ul. Daca ma intrebi pe mine, chat-ul de pe stunt (care este la fel peste tot) este un haos total. Nume alb, frumos, pe chat sa nu apara taguri de la admin si alte cele. Doar asa:

 

Spring(17): Salut, Dwight!

DWIGHT(85): Salut, Spring!

ati inteles..

 

In rest, cand te vezi cu un player pe drum, totul sa fie normal, daca culoarea de la clan e rosu, sa-l vezi rosu pe ala pe drum.. exact ca pe rpg..

 

3. Simplitate cand vine vorba de harti. Daca vreti ceva care sa dea frumos, nu infectiile astea colorate care sunt acum pe server, trebuie ca mapperii sa foloseasca obiecte cat mai asemanatoare cu textura hartii. Cand faci o rampa de exemplu, nu o faci mov si drumul e gri.. O faci cu o culoare cat se poate de apropiata cu cea a drumului. Asa totul o sa fie mai aranjat. Si in plus de asta, chiar daca e samp, nimanui nu i se pare misto cand vede un tub de culoarea curcubeului care pluteste in aer prin forta Domnului. Cum ar arata daca tubul ala ar fi prins de ceva? Eu cred ca mult mai bine. Aici tine de mapperi.

 

4. Sistem de gang-uri AVANSAT. Nu acelas sistem pe care il au si vecinii de pe rss. Baza modificate foarte discret, nu tu turnuri de sniper facute din dance floor si toate chestiile colorate gasite pe site-urile de obiecte. Sa se adauge multe, multe teritorii/turf-uri marcate pe harta. Ganditi-va ca se vor baga ganguri.. bun.. dar daca n-ai ce sa ataci ce o sa faci? Iti zic eu, o sa te plictisesti. O sa fie 5 teritorii pe care un singur gang o sa le detina tot timpul, pentru ca daca sunt putine le aperi usor. Daca mapa e plina de teritorii o sa fie ingramadeala, care mai de care sa se dea tare cu gang-ul lui si sa demonstreze ca poate sa captureze o mare parte din ele si sa le si mentina.

 

5. Sa se schimbe o data pentru totdeauna caseta aia de la /stats. Am spus si la inceput, cand vad aia de la /stats ma duc cu gandul la serverele alea de samp de acum 10 ani in care puteai doar sa te plimbi cu masina si sa-ti iei arme sa te bati. Ati investit timp pentru tot felul de chestii, dar de la inceputul samp-ului chestia asta este neschimbata. Din nou, mi-ar place ceva simplu: 

  

Kills: 1524

Drift: 24621

...

 

Fara 7000 de culori si acele rank-uri care nu isi au rostul.

 

6. Sa se renunte la tot ce e inutin.. incepand de la clanuri( pentru ca o sa se introduca gang-urile), pana la orice sistem care chiar daca e bun, vedeti ca nu este folosit nici de dracu. Nu avem de ce sa incarcam serverul cu chestii inutile.

 

Ce am propus eu aici o sa priviti mare parte din voi ca fiind o prostie. Stiti vorba aia? Nu judeca o carte dupa coperta? Ei bine, pe samp e invers. Eu, player care am intrat acum 3 secunde pe server, vad adunatura aia de scrisuri colorate si mape facute total ampulea, tu crezi ca o sa joc pe acel server? Daca coperta e proasta, crezi ca o sa stau sa descopar tot continutul cartii, si anume o groaza de chestii pe care le poti face pe server? NU! O sa ies si o sa ma duc pe un server din ala de rpg unde totul e organizat, totul e la locul lui, si simplitatea nu lipseste. Ce am propus eu aici tine mai mult de restilizare, si asta pentru ca mi s-a luat efectiv sa vad ca toate serverele de stunt romanesti cum arata ca jocurile alea cu "imbrac-o pe barbie" sau "lumea lui mickey mouse". Si in plus de asta, nimeni nu o sa mai aiba tupeul sa spuna dupa: "ia uite-i si pe ratatii astia, au luat un gm rss mai vechi si l-au modificat", pentru ca totul o sa arate diferit. 

 

Am venit cu ceva idei care sigur n-au mai fost propuse. Mi-am pierdut total increderea in orice alta comunitate de samp. Aratati ca va pasa de xss, implicati-va, nu va cumparati functii ca sa abuzati. Vreau sa vad o schimbare in tot ce inseamna serverul asta, deoarece daca o sa se ajunga sa avem 10 playeri, siti cu totii ce o sa se intample. O sa fie inchis si o sa trebuiasca sa ne jucam peste granita, unde abuzul e la ordinea zilei si retardatii cresc ca ciupercile. Ajuta cu o idee, ajuta cu 2 playeri carora le-ai spus de server, ajuta cu o donatie daca te tine buzunarul, ajuta cu orice! Va multumesc ca ati pierdut ceva sa cititi tot ce am insirat aici, si sper ca macar o parte din ele sa fie discutate, si abia apoi introduse.


  • 3

#2
Twain

Twain

    best leblanc eune

  • Posts
    509
  • Topics
    212
  • Reputation
    266
  • Online
    54 days

Sugestia / Observatia ta: Propun o schimbare totala a serverului
De ce consideri ca va fi folositoare: Daca venim cu cu alt tip de stunt fata de resese sau concurentele noastre, o sa intrecem rivalitatile.
Alte informatii pe care le poti oferi:

 

Atentie: Te rog sa dai un vot abia dupa ce ai citit TOT. Dwight, am vazut ca ai un obicei sa dai repede verdictul, fara a vedea si parerile jucatorilor. Te rog sa lasi si playerii sa-si spuna parerea.

 

Vreau sa incep prin a spune ca totate si absolut toate serverele de stunt din romania se aseamana exagerat de mult. Nu vi s-a luat oameni sa dati /stats si sa va apara aceeasi caseta cu statistici care se afla pe orice server? Nu vi s-a luat sa va loviti de mapele astea haos cu 10000 de culori si dance floor peste tot? Nu vi s-a luat sa fie tot un haos cand vine vorba de chat? Fiecare are alta culoare, 7000 de taguri( rcon, support, manager vip admin bla bla). In general mie chestiile astea imi inspira dezordine. Dwight, ai spus intr un post ca ai avut o idee: sa faceti un server de rpg care sa fie in parteneriat cu xss. Nu, daca faci asta o sa fii ca oricare persoana de 14 ani care ia un gamemode din ala de Bu**ed din 2012, baga 3 sisteme proprii, si dupa se lauda ca ce server unic are el.. Nu.. va zic eu, lumea sampului nu mai are nevoie de servere de rpg. Samp-ul are nevoie de servere bune de stunt, dar servere unice. Sunt extra satul de imaginea asta de server de stunt care aduce a 2010, deci:

 

1. Coins? Gems? Credite? De ce? Nu avem cea mai buna si realistica moneda a jocului asta deja introdusa in jocul stock? Aici este vorba de "$". Da, aia de toata lumea ii are 9999999999.. Atatea monede virtuale care nu folosesc la nimic. Totul e mai simplu si mai frumos daca scoatem toate porcariile astea. N-ai nevoie de 7 monede inutile, cand o ai pe cea mai buna deja in joc. Da, evident, o sa trebuiasca regandita toata economia, dar eu zic ca merita. Si evident, un reset all la $$$.

 

2. Nu mai sufar chat-ul asta in 10000 de culori. Dwight, si tu, cel care citesti, sunt sigur ca ati jucat macar o data pe un server de rpg. Ati vazut cat de frumos arata ca totul e alb? Nu o sa vezi acolo cum unul are un nume din ala jumate rosu ca are clan si jumate albastru ca mai e si admin si verdele din cap care arata id-ul. Daca ma intrebi pe mine, chat-ul de pe stunt (care este la fel peste tot) este un haos total. Nume alb, frumos, pe chat sa nu apara taguri de la admin si alte cele. Doar asa:

 

Spring(17): Salut, Dwight!

DWIGHT(85): Salut, Spring!

ati inteles..

 

In rest, cand te vezi cu un player pe drum, totul sa fie normal, daca culoarea de la clan e rosu, sa-l vezi rosu pe ala pe drum.. exact ca pe rpg..

 

3. Simplitate cand vine vorba de harti. Daca vreti ceva care sa dea frumos, nu infectiile astea colorate care sunt acum pe server, trebuie ca mapperii sa foloseasca obiecte cat mai asemanatoare cu textura hartii. Cand faci o rampa de exemplu, nu o faci mov si drumul e gri.. O faci cu o culoare cat se poate de apropiata cu cea a drumului. Asa totul o sa fie mai aranjat. Si in plus de asta, chiar daca e samp, nimanui nu i se pare misto cand vede un tub de culoarea curcubeului care pluteste in aer prin forta Domnului. Cum ar arata daca tubul ala ar fi prins de ceva? Eu cred ca mult mai bine. Aici tine de mapperi.

 

4. Sistem de gang-uri AVANSAT. Nu acelas sistem pe care il au si vecinii de pe rss. Baza modificate foarte discret, nu tu turnuri de sniper facute din dance floor si toate chestiile colorate gasite pe site-urile de obiecte. Sa se adauge multe, multe teritorii/turf-uri marcate pe harta. Ganditi-va ca se vor baga ganguri.. bun.. dar daca n-ai ce sa ataci ce o sa faci? Iti zic eu, o sa te plictisesti. O sa fie 5 teritorii pe care un singur gang o sa le detina tot timpul, pentru ca daca sunt putine le aperi usor. Daca mapa e plina de teritorii o sa fie ingramadeala, care mai de care sa se dea tare cu gang-ul lui si sa demonstreze ca poate sa captureze o mare parte din ele si sa le si mentina.

 

5. Sa se schimbe o data pentru totdeauna caseta aia de la /stats. Am spus si la inceput, cand vad aia de la /stats ma duc cu gandul la serverele alea de samp de acum 10 ani in care puteai doar sa te plimbi cu masina si sa-ti iei arme sa te bati. Ati investit timp pentru tot felul de chestii, dar de la inceputul samp-ului chestia asta este neschimbata. Din nou, mi-ar place ceva simplu: 

  

Kills: 1524

Drift: 24621

...

 

Fara 7000 de culori si acele rank-uri care nu isi au rostul.

 

6. Sa se renunte la tot ce e inutin.. incepand de la clanuri( pentru ca o sa se introduca gang-urile), pana la orice sistem care chiar daca e bun, vedeti ca nu este folosit nici de dracu. Nu avem de ce sa incarcam serverul cu chestii inutile.

 

Ce am propus eu aici o sa priviti mare parte din voi ca fiind o prostie. Stiti vorba aia? Nu judeca o carte dupa coperta? Ei bine, pe samp e invers. Eu, player care am intrat acum 3 secunde pe server, vad adunatura aia de scrisuri colorate si mape facute total ampulea, tu crezi ca o sa joc pe acel server? Daca coperta e proasta, crezi ca o sa stau sa descopar tot continutul cartii, si anume o groaza de chestii pe care le poti face pe server? NU! O sa ies si o sa ma duc pe un server din ala de rpg unde totul e organizat, totul e la locul lui, si simplitatea nu lipseste. Ce am propus eu aici tine mai mult de restilizare, si asta pentru ca mi s-a luat efectiv sa vad ca toate serverele de stunt romanesti cum arata ca jocurile alea cu "imbrac-o pe barbie" sau "lumea lui mickey mouse". Si in plus de asta, nimeni nu o sa mai aiba tupeul sa spuna dupa: "ia uite-i si pe ratatii astia, au luat un gm rss mai vechi si l-au modificat", pentru ca totul o sa arate diferit. 

 

Am venit cu ceva idei care sigur n-au mai fost propuse. Mi-am pierdut total increderea in orice alta comunitate de samp. Aratati ca va pasa de xss, implicati-va, nu va cumparati functii ca sa abuzati. Vreau sa vad o schimbare in tot ce inseamna serverul asta, deoarece daca o sa se ajunga sa avem 10 playeri, siti cu totii ce o sa se intample. O sa fie inchis si o sa trebuiasca sa ne jucam peste granita, unde abuzul e la ordinea zilei si retardatii cresc ca ciupercile. Ajuta cu o idee, ajuta cu 2 playeri carora le-ai spus de server, ajuta cu o donatie daca te tine buzunarul, ajuta cu orice! Va multumesc ca ati pierdut ceva sa cititi tot ce am insirat aici, si sper ca macar o parte din ele sa fie discutate, si abia apoi introduse.

Foarte frumos si bine ca ai scris mult, te-ai exprimat corect si ai descris frumos, de la mine ai un gigantic  :PRO:  :PRO:  :PRO:


  • 2

#3
Jonathan.

Jonathan.

    Ghost's Never Die

  • Posts
    10,004
  • Topics
    257
  • Reputation
    10013
  • Online
    60 days
Inafara de chestia cu tagurile ai un mare PRO!
Macar atat sa fie pe chat sa stie jucatorul respectiv cu cine schimba o vorba!
In rest ,cum am mai spus ,PRO!
  • 1

#4
Cosmiin

Cosmiin

    RCON Administrator


  • Posts
    9,352
  • Topics
    482
  • Reputation
    8009
  • Online
    464 days

Mutat la sugestii server, rog mai multa atentie pe viitor mane.


  • 2

#5
garo the hero hunter

garo the hero hunter

    ay panini don't you be a meanie

  • Posts
    566
  • Topics
    168
  • Reputation
    449
  • Online
    60 days

max d-abea se ocupa cu timpu si chefu sa faca sistemu de ganguri... nu cred ca poate decat daca mai e vre-un scripter sau cv de genu dar si asa tot ia luni bune

 

1.doar la coins sa se scoata, gemurile sunt un fel de recompensa

2. mie imi place chatul asa cum e acum, contra

3. n-avem mapperi care sa aiba atata dedicatie pentru mapping incat sa refaca de la 0 tot.. desi ar fii ceva

4. pro desi multi jucatori nu se vad dupa ganguri si fac roleplay

5. e ok cum e acum


  • 1

#6
Springul

Springul

    VIP

  • Posts
    75
  • Topics
    39
  • Reputation
    43
  • Online
    18 days

Cosmin, imi pare rau, sunt destul de nou pe aici.

O sa va rasplatesc fiecaruia decizia cu un like, fie ca a fost pro, fie contra.

Onision, sa schimbi culoarea la chat cred ca e un lucru banal in comparatie cu alte sisteme care sunt pe server.


  • 1

#7
Scott

Scott

    a?

  • Posts
    4,243
  • Topics
    214
  • Reputation
    4174
  • Online
    48 days

Dacă ar fii toate culorile albe in chat n-ai mai intelege nimic si n-ai stii ce relevanta are fiecare..
Normal că sunt 1000 de monede , dar daca stai sa te gandesti cate una foloseste la ceva.. Daca ar fii numai `money` si-ar face toti nubi stats bun pentru că în secolul în care ne aflăm sunt multe modalitati de a hackui câte ceva...
Pai frate mie spre exemplu nu-mi place sa port o culoare, imi place sa le schimb pentru ca mi se ia sa stau numai cu o culoare si ce importanta are chat ul ce nu intelegi in culorile alea? Sunt bine aranjate fiecare cuvințel cu hex ul potrivit.
Bun de câteva mai zic, dar /stats coae? Păi și dacă ar schimba fiecare lucru din stats tot aia ar fii.. Mai bine să fie așa cum e ( opinia mea ) .-  prea multa munca pentru nimic.
De ce să se chinuiască maxxx care are destul de multă treabă si dwight să se ocupe? pentru ce? Multi playeri au venit pentru ca au vazut ceva schimbat la xss majoritatea intra pentru `RP`. Poate pe serverele stunt care arată asa cum sunt au mai multe posibilitati de a-si desfăsura activitatea pe care vor să o facă.


Contra

 


Edited by Tantos, 10 September 2018 - 14:36.

  • 2

#8
#AN3T.

#AN3T.

    Stay strong!

  • Posts
    8,917
  • Topics
    413
  • Reputation
    7116
  • Online
    127 days

pro, dar totusi, e server de stunt, nu de rpg..


  • 1

#9
garo the hero hunter

garo the hero hunter

    ay panini don't you be a meanie

  • Posts
    566
  • Topics
    168
  • Reputation
    449
  • Online
    60 days

Cosmin, imi pare rau, sunt destul de nou pe aici.

O sa va rasplatesc fiecaruia decizia cu un like, fie ca a fost pro, fie contra.

Onision, sa schimbi culoarea la chat cred ca e un lucru banal in comparatie cu alte sisteme care sunt pe server.

ma refeream la sistemu de ganguri 


  • 0

#10
Springul

Springul

    VIP

  • Posts
    75
  • Topics
    39
  • Reputation
    43
  • Online
    18 days

Tantos, daca iti pica gems din gift te uiti mult si bine la ei, ca nimeni nu iti da absolut nimic pe ei, si de cand si cu creditele astea.. Te p**i pe ei..

Coins-ul are logica, dar nu cred ca te incurca cu nimic daca o sa fie inlocuit de $, si cand donezi sa primesti tot $ in loc de credite.

 

Onision, eu tot ce vreau este o schimbare. Du-te pe rss, joaca-te 10 minute, hai inapoi si zi-mi sincer.. Serverele astea nu doar ca sunt asemanatoare, sunt aproape identice. Dar fiecare cu parerea lui, si ma bucur ca imi dati motive si nu aruncati doar asa cu contra. :) 


  • 0

#11
Scott

Scott

    a?

  • Posts
    4,243
  • Topics
    214
  • Reputation
    4174
  • Online
    48 days

Tantos, daca iti pica gems din gift te uiti mult si bine la ei, ca nimeni nu iti da absolut nimic pe ei, si de cand si cu creditele astea.. Te p**i pe ei..

Coins-ul are logica, dar nu cred ca te incurca cu nimic daca o sa fie inlocuit de $, si cand donezi sa primesti tot $ in loc de credite.

Nu iti da ? si vip ul 5 care trebuia sa dai Euro ca să îl cumperi cum a ajuns sa fie cumparat prin moneda asta nefolositoare `gems` ? =))
Creditele pe xss sunt măsurate în euro , cand cineva iti doneaza bani manageri ii seteaza aceste `credite` pentru a-și achiziționa ce-și doreste din shop.
Poate că au câteva în comun xss si rss, dar xss este destul de diferit cu system ul recent.

$ Se pot face si printr un `hack de bani` .


Edited by Tantos, 10 September 2018 - 14:56.

  • 0

#12
Springul

Springul

    VIP

  • Posts
    75
  • Topics
    39
  • Reputation
    43
  • Online
    18 days

Nu iti da ? si vip ul 5 care trebuia sa dai Euro ca să îl cumperi cum a ajuns sa fie cumparat prin moneda asta nefolositoare `gems` ? =))
Creditele pe xss sunt măsurate în euro , cand cineva iti doneaza bani manageri ii seteaza aceste `credite` pentru a-și achiziționa ce-și doreste din shop.
Poate că au câteva în comun xss si rss, dar xss este destul de diferit cu system ul recent.

Daca te referi la vip-ul meu, n-am dat gems pe el.

Cum spui tu ca dai gems pe vip sau alte obiecte, poti da linistit $$$. Daca mai ai ceva sa-mi spui, poti sa o faci printr-un pm. Nu vreau sa umplem topicul cu discutiile noastre.


  • 0

#13
Dey

Dey

    Law Student.

  • Posts
    375
  • Topics
    61
  • Reputation
    1981
  • Online
    55 days

:PRO: totusi

in legatura cu chat-ul as fi de acord sa avem toti culoarea alb, insa sa apara in continuare tagurile.

Exemplu: DWIGHT(Manager)

Dey(RCON)

[us.familia]Alpha(Admin)

:CONTRA: pentru schimbarea casetei de /stats, are tot ce este necesar, in cazul in care se scot coins/gems/credits sa dispara alea, dar in rest e totul necesar.


  • 2

#14
Vali.  

Vali.

    »▬▬▬▬▬▬»⛧«▬▬▬▬▬▬«

  • Posts
    532
  • Topics
    203
  • Reputation
    331

Contra frate

Ne bagi în rpg aici

E dacă se aplica ceva de aici deja devine  rpg

Clar contra! NU FRATE NU!

Bagi sv în faliment și o sa crească rs' dacă se APLICA ceva 


Edited by †Vali†, 10 September 2018 - 15:01.


#15
Springul

Springul

    VIP

  • Posts
    75
  • Topics
    39
  • Reputation
    43
  • Online
    18 days

:PRO: totusi

in legatura cu chat-ul as fi de acord sa avem toti culoarea alb, insa sa apara in continuare tagurile.

Exemplu: DWIGHT(Manager)

Dey(RCON)

[us.familia]Alpha(Admin)

:CONTRA: pentru schimbarea casetei de /stats, are tot ce este necesar, in cazul in care se scot coins/gems/credits sa dispara alea, dar in rest e totul necesar.

Arata foarte bine cum spui tu. Chiar foarte foarte bine! :)

 

Edit: Dey, nu am spus sa se scoata caseta, am spus sa se "simplifice" putin din punct de vedere al culorilor. :) 

 

Contra frate

Ne bagi în rpg aici

E dacă se aplica ceva de aici deja devine  rpg

Clar contra! NU FRATE NU!

Bagi sv în faliment și o sa crească rs' dacă se APLICA ceva 

Tu nu cred ca ai idee prea bine ce e rpg, asa ca iti voi explica. Pe un server rpg totul e cat mai apropiat de realitate, spre exemplu: Faci un job ca sa castigi bani, de bani iti cumperi o masina. Daca lovesti masina o duci la reparat, reparatul costa, daca intreci limita de viteza legala ti se suspenda permisul. Si astea sunt putine dintre multele lucruri pe care le faci pe un rpg.

 

Intrebare: Daca facem chatul alb ti se pare ca serverul nostru o sa fie de rpg?


Edited by Spring., 10 September 2018 - 15:59.

  • 1

#16
Vali.  

Vali.

    »▬▬▬▬▬▬»⛧«▬▬▬▬▬▬«

  • Posts
    532
  • Topics
    203
  • Reputation
    331

Arata foarte bine cum spui tu. Chiar foarte foarte bine! :)

 

Edit: Dey, nu am spus sa se scoata caseta, am spus sa se "simplifice" putin din punct de vedere al culorilor. :)

 

Tu nu cred ca ai idee prea bine ce e rpg, asa ca iti voi explica. Pe un server rpg totul e cat mai apropiat de realitate, spre exemplu: Faci un job ca sa castigi bani, de bani iti cumperi o masina. Daca lovesti masina o duci la reparat, reparatul costa, daca intreci limita de viteza legala ti se suspenda permisul. Si astea sunt putine dintre multele lucruri pe care le faci pe un rpg.

 

Intrebare: Daca facem chatul alb ti se pare ca serverul nostru o sa fie de rpg?

Frate ascula-ma pe mine ca daca se face asta
nu se mai poate numii extreme super stunt
Ce ai tu cu culorile?:))
Mi se pare normal sa fie multe culori de aia e stunt
Si cu siguranta nu sunt singuru care crede asta.



#17
Springul

Springul

    VIP

  • Posts
    75
  • Topics
    39
  • Reputation
    43
  • Online
    18 days

Frate ascula-ma pe mine ca daca se face asta
nu se mai poate numii extreme super stunt
Ce ai tu cu culorile? :))
Mi se pare normal sa fie multe culori de aia e stunt
Si cu siguranta nu sunt singuru care crede asta.

Ce vreau sa intelegi e ca spui o MARE prostie! Ce legatura are o culoare cu tipul serverului? :| 


  • 0

#18
Alpha™

Alpha™

    God Forgives, I Don't

  • Posts
    8,130
  • Topics
    137
  • Reputation
    16087
  • Online
    66 days

Dupa cum a spus si dey, ai un :PRO: pentru propunerea cu chat.

Este foarte mult de munca ca sa pui in practica ce ai spus, si duce mai mult spre rpg.


  • 2

#19
Springul

Springul

    VIP

  • Posts
    75
  • Topics
    39
  • Reputation
    43
  • Online
    18 days

Dupa cum a spus si dey, ai un :PRO: pentru propunerea cu chat.

Este foarte mult de munca ca sa pui in practica ce ai spus, si duce mai mult spre rpg.

Mersi mult! :) Propunerea cu chatul este cea pe care as vrea cel mai mult sa o vad in aplicare, deoarece este prima chestie pe care o vezi cand joci. Si ideea asta cu alb+ taguri cum a spus dey mi se pare geniala. 


  • 1

#20
MaxXx

MaxXx

    Project Manager & Developer

  • Posts
    3,261
  • Topics
    222
  • Reputation
    14268
  • Online
    214 days

Hai să reinventăm roata și să o facem pătrată, ca să ne dăm seama apoi că n-o să meargă. Cam aceiași poveste și-aici.

 

Îți pot rezuma sugestia la lipsă de viziune, nimic concret, nimic inovator, pur și simplu o întoarcere a 'civilizației' (server-ului în cazul dat) înapoi în neanderthal, doar pentru că no, era mai simplu și mai 'clean' vizual.

 

1. Banii in-game pot fi manipulați prin diferite tool-uri. Să zicem că rezolvăm asta căci nu mi-ar fi foarte greu, am mai făcut-o în trecut dar din motive legate de optimizare și performanță a trebuit să renunț la asta. Dacă-mi înlocuiesc CREDITELE cu $, atunci îmi omor singur server-ul și le dau ocazia tuturor să găsească modalități de-a abuza, de-a hackuii, de-a face averi mari, de-a-și lua ce vor. Asta se va traduce printr-o lipsă de donații, al cărui rezultat îl reprezintă închiderea comunității.

 

2. Nu poți compara chat-ul de pe un server de RolePlay, care datorită conceptului de joc e SPAM LESS, și chat-ul unui server de stunt, care din nou, datorită conceptului de freeroam, e cam SPAMAT. În momentul în care ai un chat SPAMAT trebuie să ai evidențiate numele jucătorilor în culoarea lor de pe hartă, pentru a fi mai ușor sa identifici persoana cu care vrei să vorbești, te joci, o cauți, lupți, bla bla... pe lângă asta, de-a lungul timpului jucătorii și-au dorit să aibă rank-ul deținut evidențiat pe chat. Nu mă crezi ? No atunci caută sau întreabă jucătorii mai vechi să vezi câți încă își doresc tag-ul de VIP GOLD înapoi pe chat...

 

Eu dacă fac numele de pe chat albe, în primul rând 99% din comunitate va respinge această idee, în al doilea rând chat-ul ar devenii extrem de unreadable în condiții de spam. La fel și chat-urile, trebuie să fie evidente, pentru că chat-urile private sunt mai importante. Dacă n-ar fi colorate nu le-ar mai vedea nimeni.

 

3. Trecând peste, ce ceri tu înseamnă hărți monotone, extrem de greu de făcut care ar limita la maximum creativitatea oricărui mapper. Ai ajunge să nu ai ce pune pe astfel de hărți. Uită-te la GTA Online, ți se pare că acolo hărțile sunt altfel decât pe serverele de Stunt de pe SA-MP ? Nu. Pentru că genul acela de hărți de curse și carusele nu pot fi făcute altfel. Ar fi extrem de limitate, monotone și nu ar mai trezii nici măcar un minim interes din partea jucătorilor. Plus că, texturile disponibile în SA-MP nu-ți permit să te joci prea mult cu ele astfel încât să iasă ceva 'rupt' din peisaj, ar ieșii o mare mizerie.

 

"nimanui nu i se pare misto cand vede un tub de culoarea curcubeului care pluteste in aer prin forta Domnului. Cum ar arata daca tubul ala ar fi prins de ceva? Eu cred ca mult mai bine." 

 

Mie chiar îmi plăceau foarte mult când eram nou, și mult timp după, mi s-au părut interesante și fascinante să le descopăr, și nu cred că am fost singurul. E uman să vrei să descoperi ceva nou, tocmai asta atrage, că e altceva, ceva ce nu ai mai văzut nicăieri, ceva ce vrei să descoperi și să vezi.

 

4. Fals. Sistemul de clanuri au dovedit că, acest concept al tău nu poate sta în picioare. Nu e atractiv pentru jucători, nu place. Ce zici tu s-a aplicat sub forma clanurilor. Zi-mi te rog ceva mai avansat și sofisticat de-atât. Vino cu o idee dezvoltată și bine structurată. Ce mi-ai trântit aici e fix un mare bullshit pentru că e deja aplicat.

 

Sunt zeci de teritorii acum ?

Da.

 

Sunt zeci de clanuri nu doar 5 gang-uri ?

Da.

 

Sunt baze normale bine făcute ?

Oho, și încă cum! Majoritatea nici măcar nu sunt baze, sunt teritorii simple fără obiecte a-m pulea.

 

Dacă mapa o să fie plină o să fix sula. Conceptul actual o dovedește. 

 

Oricine își poate face clan free, poate progresa free fără a dona, poate cucerii alte clanuri sau alte teritorii. Și ? Ți se pare că e mare îngrămădeală ? Da, în 2 sau 3 clanuri mai mari, că au fost mai bine organizate. În rest ? Fix pix. Pot să umplu harta de teritorii, tot aceleași 3 mari gang-uri le vor deține pe toate, ca și acum. De ce ? Pentru că oamenii tind să migreze spre grupurile mai bine organizate, cu jucători cunoscuți și influenți. Simple. Nu-i va sta nimeni în clan / gang lui Xulescu dacă el e un nimeni cu VIP, oricât de organizat ar fi. Iarăși nimeni nu se va duce în gang-ul lui Zetulescu chit că el poate e mare RCON dacă dă rank de leader la toată lumea. Că no ? Dacă ai un gang prost organizat, și nimeni nu e mai special și nu poate avansa, care mai e scopul ?

 

5. Mă omori cu zile. Chit că e colorat și-așa mai departe. Informația din /stats e ușor de citit și găsit pentru că totul e evidențiat în anumite culori. Dacă-ți fac un PLAIN STATS, 90% din jucătorii se vor plânge că e prea basic și deci nașpa, și că nu pot găsi ușor și rapid informația care-i interesează.

 

6. No hai să arunc tot server-ul la gunoi și să pun grandlarc. Zău acum. Eu nu văd nimic rău în a avea diversitate, decât a avea nimic, trei sisteme pe care le descoperi în 10 minute. Server-ul trebuie să ofere cât mai multe lucruri de descoperit pentru jucători, pentru a fi fascinant și interesant. Dacă las doar trei chestii mari și late, doar pentru că alea-s utile, atunci o să le descopere rapid, totul va devenii monoton, iar lumea va pleca.

 

Ce e inutil pentru tine, poate fi util și interesant pentru alții. În fond și la urma urmei, e server de Stunt nu de RolePlay să ai extraordinar de multe de făcut, sau o poveste de urmat.

 

 

 

În final. Să zică cine vrea că server-ul ăsta a fost RSS edit. Cine știe server-ul mai bine de când există el, gen HeZ, știe că nu e RSS edit și că n-are nicio treabă cu acel gamemode.

 

Da, recunosc, când am început server-ul nu l-am început de la 0, că nu aveam nicio cunoștință.

Script-ul de la care XSS a pornit și pe care l-am editat ducându-l la server-ul din prezent este acesta:

 

http://forum.sa-mp.c...ad.php?t=173471

 

E exact ceea ce ai cerut tu în sugestia. Cândva și eu am gândit la fel ca tine, până când mi-am dat seama că gândesc prost și ca nu merge, nu atrage. Dacă rămâneam la stilul acela, XSS azi nu ar mai fi existat. Dacă XSS nu era copie a RSS-ului, nu ar mai fi fost azi. Să-ți dau exemple de servere care au dus-o foarte bine încercând a se distanța de conceptul RSS ? GZS-ul lui stuntman ? RsE-ul lui EmoKiddu ? StuntEvolution-ul lui SoNNy ? WoS-ul lui xxSPEEDYxx ? 

 

Unde-s serverele astea ? Păi în afară de-al lui stuntman care e de când îl știu într-o stare vegetativă  spre muribundă, căci nu atrage mai pe nimeni, toate au dispărut. De ce ? Că au încercat să reinventeze roata sub formă de pătrat și n-a mers. Pur și simplu conceptul lor n-a atras. 

 

Dacă ar fi să aplic ce-ai zis tu, o să ajung mai rapid la 10 playeri decât dacă las server-ul așa cum e fără updates un an de zile.

 

Că tot ziceai de copertă... ''Dacă coperta'' e simplă și monotonă, și tu nu știi absolut nimic despre acea carte, n-o să-ți atragă atenția și n-o să o cumperi. Deci, morala poveștii ?

 

 

Vino cu sugestii relevante, inovative, complet structurate. Spune-mi ce sisteme să aplic, gen nu știu ce jobs, sau ce sistem de pontare a stunt-urilor ori a drift-urilor, nu chestia asta... am nevoie de sugestii eficiente de îmbunătățire a gameplay-ului dacă vreau să fac server-ul interesant și mai jucat. Nu asta... pentru că în final, nu putem compara un mod RolePlay cu unul FREEROAM. Sunt două stiluri diferite.


  • 6




0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users