Jump to content


Photo

Stretched vs Widescreen.


  • This topic is locked This topic is locked
2 replies to this topic

#1
garo the hero hunter

garo the hero hunter

    ay panini don't you be a meanie

  • Posts
    566
  • Topics
    168
  • Reputation
    449
  • Online
    60 days

Salut.De cateva luni joc fortnite stretched, adica rezolutia mea este 4:3 inloc de 16:9.Am vazut asta la streameri am decis sa incerc si eu, si am ramas surprins.Pentru a va pune rezolutia 4:3, aveti un tutorial foarte bun aici https://www.reddit.c...oves_framerate/, nu, nu am deschis acest topic ca sa va invat cum se pune stretched, am decis sa postez acest topic pentru a face pro si contra al acestei rezolutii.

 

In primul rand, o sa ti se vada mai pixelat, da, si mai urat, dar o sa ai frame-uri mult mai bune decat full hd, rezolutia fiind mai mica,logic.Daca nu vrei sa ti se mai vada asa pixelat, pune post processing pe medium/high si anti aliasing la fel, o sa ai frameuri mai putine dar o sa vezi ceva.Si nu e problema de frames, deoarece o sa ti se miste extrem de smooth jocul.

 

In al doilea rand, o sa ai acuratetea mai mare cu shotgunul deoarece jucatorii au capul mai larg si corpul mai larg si o sa le poti foarte usor sa le dai cap, bine, 7 damage o sa tot dai, dar macar nu o sa mai dai asa de mult.

 

Pana acum am vorbit de pro-urile stretched-ului, asa ca e timpul sa vorbim si de contra-uri.

Unora e posibil sa nu le mearga stretched, si daca le merg o sa li se miste foarte prost, asta e vina jocului deoarece nu au implementat 4:3 si normal ca e prost optimizat.In al doilea rand, buildingul o sa ti se para mai ciudat si o sa te incurci de multe ori, dar o sa te obisnuiesti intr-o saptamana-doua.

 

Daca doriti mai multe explicatii, comentati in topic sau dati-mi pm.Sper ca v-am fost de ajutor.


  • 0

#2
#AN3T.

#AN3T.

    Stay strong!

  • Posts
    8,917
  • Topics
    413
  • Reputation
    7116
  • Online
    127 days

Am o intrebare: se vede si de la departare ok sau doar de la apropiere?


  • 0

#3
garo the hero hunter

garo the hero hunter

    ay panini don't you be a meanie

  • Posts
    566
  • Topics
    168
  • Reputation
    449
  • Online
    60 days

Am o intrebare: se vede si de la departare ok sau doar de la apropiere?

pai, daca iti pui view distance la maxim, o sa vezi ok, n-o sa mai vezi  bine de la 200m+  dar nici pe widescreen nu se vede asa bine la 200m


Edited by onision., 07 August 2018 - 13:18.

  • 1




0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users