Jump to content


Photo

Cum faci ca un stick / CD sa nu mai fie bootabil


  • This topic is locked This topic is locked
3 replies to this topic

#1
TheWolfy707

TheWolfy707

    LEAFCHAN

  • Posts
    1,461
  • Topics
    1026
  • Reputation
    1419
  • Online
    88 days

Stick-ul bootabil este acel stick care poate fi citit doar de un computer. Bootarea unui Stick sau CD se face de obicei atunci cand cineva vrea sa isi bage un windows. 

De ce necesita bootare daca vrei sa bagi un windows? Deoarece cand vrei sa intri din BIOS si sa deschizi CD-ul sau Stick-ul trebuie sa ti-l citeasca PC-ul,nefiind bootabil nu il poate citi.

De ce sa-mi debootez CD-ul sau Stick-ul? Ca sa poata fi citit si de casetofoane / telefoane (in caz ca aveti cablu de la telefon la stick) / radio-uri de masina etc.

 

Ok,sa trecem la treaba.

 

1. Introduceti Stick-ul / CD-ul in PC

2. Click dreapta pe My Computer si Manage

 

0rl8uBG.jpg

 

3. La disk management cauta-ti stick-ul sau CD-ul

4. Prima oara dai format (se poate si quick) apoi dati pe Change Drive Letter and Paths

5. Stergi litera corespunzatoare stick-ului / CD-ului tau si creezi una noua apasand pe butonul Add apoi alegeti o litera de acolo si dati OK

 

 

EmHuSfd.jpg

 

Acum ar trebui sa mearga. Nu stiu sigur daca exista program special pentru asta,dar eu v-am aratat cum sa faceti singuri acest lucru. 

 

Nu,nu poti da direct format la stick /CD dand click dreapta pe el fie quick sau full. Am incercat si eu,el tot bootabil va fi.


  • 0

#2
Baby Rasta

Baby Rasta

    #CarbonFibreMusic

  • Posts
    4,723
  • Topics
    421
  • Reputation
    3081
  • Online
    44 days

La cate 10 tutoriale te'ai uitat sau dupa care comunitate ai copiat sa pui aici asta?

Cat despre stick daca cineva nu-l mai vrea bootabil indeajuns sa dea reformatare si gata, merge mereu orice ar fii


  • 0

#3
TheWolfy707

TheWolfy707

    LEAFCHAN

  • Posts
    1,461
  • Topics
    1026
  • Reputation
    1419
  • Online
    88 days

La cate 10 tutoriale te'ai uitat sau dupa care comunitate ai copiat sa pui aici asta?
Cat despre stick daca cineva nu-l mai vrea bootabil indeajuns sa dea reformatare si gata, merge mereu orice ar fii

Eu cum sunt foarte interesat de software si am si un laptop mai vechi pt teste nu ma poti acuza ca am copiat de pe alta comunitate. Si daca copiam de altundeva,scriam acolo.
In legatura cu formatarea stick-ului in mod normal acesta nu va merge. Tot bootabil ramane,expertule.
  • 0

#4
DWIGHT

DWIGHT

    Oldish'

  • Posts
    15,000
  • Topics
    1140
  • Reputation
    20000
  • Online
    194 days

bun tutorial.

 

 

t/c.


  • 0




0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users