Jump to content


Photo

Descoperirea NASA


  • This topic is locked This topic is locked
12 replies to this topic

#1
TheWolfy707

TheWolfy707

    LEAFCHAN

  • Posts
    1,461
  • Topics
    1026
  • Reputation
    1419
  • Online
    88 days
NASA a descoperit 7 planete noi in noul sistem solar Trappist 1. Ce parere aveti despre aceasta descoperire? Credeti ca cel putin una dintre ele este locuibila? Ne vom muta in viitor pe una dintre ele?

87FuiAZ.jpg
  • 1

#2
szailor

szailor

    4 in the fanta

  • Posts
    6,902
  • Topics
    478
  • Reputation
    10735
  • Online
    245 days
Exoplanetele asemanatoare pamantului nu sunt ceva nou :)) Ba chiar e una foarte aproape de noi, si are toate conditiile necesare vietii.
  • 0

#3
󠀡󠀡󠀡󠀡󠀡 󠀡󠀡󠀡󠀡Hammond

󠀡󠀡󠀡󠀡󠀡 󠀡󠀡󠀡󠀡Hammond

    Retired Staff Member

  • Posts
    0
  • Topics
    39
  • Reputation
    0
  • Online
    40 days

Sa te vad cum te muti =)) Zici ca sunt mijloace de transport prin spatiu la tot pasul


  • 1

#4
MoonWalk

MoonWalk

    Dream

  • Posts
    911
  • Topics
    539
  • Reputation
    1602
  • Online
    77 days
E o descoperire majora deoarece nu s-a mai intalnit pana acum asa ceva: 7 planete de marimea Terrei orbitand aceeasi stea mica si toate ar putea fi capabile de a suporta viata asa cum o stim noi. Din pacate, deocamdata nici nu putem sa ne gandim la o colonizare deoarece distanta e una foarte mare (39 de ani-lumina) care cu viteza luminii ne-ar lua 39 de ani, nicio nava spatiala construita vreodata nu ar putea traversa atat de rapid.

Partea buna este ca planetele sunt foarte aproape intre ele si de stea, ceea ce maresc sansa ca cel putin 3 dintre ele sa fie locuibile. Stele precum TRAPPIST-1 traiesc in general de la 4 pana la 5 trilioane de ani, aproape de 1000 de ori mai mult decat stele precum Soarele, ceea ce este o veste foarte buna. Mai trebuie sa asteptam cativa ani si vom stii mult mai multe despre planetele astea, chiar daca totusi nu avem inca tehnologia necesara pentru a fi transportati pana acolo, aceasta descoperire e un pas crucial in a gasi daca exista sau nu o alta forma de viata.
  • 1

#5
szailor

szailor

    4 in the fanta

  • Posts
    6,902
  • Topics
    478
  • Reputation
    10735
  • Online
    245 days
Mai sunt cateva milioane de ani pana cand planeta noastra o sa devina complet nefolositoare pentru ca va fii inghitita de noul Red Dwarf aka actualul Soare deci chill the fuck out :))
  • 0

#6
4sale

4sale

    † Remain inconspicuous

  • Posts
    536
  • Topics
    10
  • Reputation
    934
  • Online
    4 days

ce tare... totusi sunt de parere ca pana va fii inventat un mijloc de transport pana acolo sau ceva de genu' o sa dureze zeci de ani deci noi tot pe terra o s-o sugem.


  • 0

#7
𝕄𝔸𝔼𝕍𝔼

𝕄𝔸𝔼𝕍𝔼

    Sr. Member

  • Posts
    506
  • Topics
    122
  • Reputation
    382
  • Online
    7 days

De maine ne luam bicicletele si mergem acolo!


  • 1

#8
Slow

Slow

    ˇ︿ˇ

  • Posts
    3,526
  • Topics
    765
  • Reputation
    6536
  • Online
    186 days
Organizez eu o excursie cu trenu, va bagati?
  • 2

#9
szailor

szailor

    4 in the fanta

  • Posts
    6,902
  • Topics
    478
  • Reputation
    10735
  • Online
    245 days

ce tare... totusi sunt de parere ca pana va fii inventat un mijloc de transport pana acolo sau ceva de genu' o sa dureze zeci de ani deci noi tot pe terra o s-o sugem.

S-ar putea sa murim toti de pe comunitate inainte sa se inventeze un mijloc de transport destul de rapid pentru a ajunge acolo intr-o perioada relativ scurta...


  • 0

#10
MoonWalk

MoonWalk

    Dream

  • Posts
    911
  • Topics
    539
  • Reputation
    1602
  • Online
    77 days

Mai sunt cateva milioane de ani pana cand planeta noastra o sa devina complet nefolositoare pentru ca va fii inghitita de noul Red Dwarf aka actualul Soare deci chill the fuck out :))


Mai exact 7-8 miliarde de ani de acum pana cand soarele, care este o stea "Yellow Dwarf", va fi deja in stadiul de "Red Giant" extinzandu-se indeajuns de mult incat suprafata ei sa treaca de Terra distrugand-o.
  • 1

#11
szailor

szailor

    4 in the fanta

  • Posts
    6,902
  • Topics
    478
  • Reputation
    10735
  • Online
    245 days

Mai exact 7-8 miliarde de ani de acum pana cand soarele, care este o stea "Yellow Dwarf", va fi deja in stadiul de "Red Giant" extinzandu-se indeajuns de mult incat suprafata ei sa treaca de Terra distrugand-o.

Din cate am citit eu, in stadiul de Red Giant (am scris gresit prima oara) o sa ajunga la dimensiuni aproape egale cu cele ale stelei VY Canis Majoris (adica inspaimantator de gigantic), care este o stea putin mai mare decat intreg sistemul solar (fiind a doua sau a treia cea mai mare stea descoperita pana acum), si o sa se micsoreze.


  • 0

#12
linii.bro

linii.bro

    In my grave, I'll rot

  • Posts
    1,601
  • Topics
    565
  • Reputation
    1238
  • Online
    97 days

ba, csz, io nu cred c-o sa ajung acolo, ca mai am putin si mor... daca nu iau nota mare la simularile alea de a8-a m-am dus pe penis, ce pot zice. :'(


  • 0

#13
alexy

alexy

    Dein führer.

  • Posts
    1,197
  • Topics
    443
  • Reputation
    752
  • Online
    55 days

taxi du-ma unde vrei, p-orce planet m-ai duce voi fi ok.


  • 0




0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users