Jump to content


Photo

Despre noua regula aplicata topicurilor ce contin cadouri

design

  • This topic is locked This topic is locked
14 replies to this topic

#1
MoonWalk

MoonWalk

    Dream

  • Posts
    911
  • Topics
    539
  • Reputation
    1602
  • Online
    77 days
Am deschis acest topic cu scopul dezbaterii noii reguli aplicate la Design/Creatii, este vorba despre acest topic: http://www.xss-serve...himbare-majora/

Am sa va prezint in randurile de mai jos un mesaj privat intre mine si @ care are aceeasi tema, dar inainte de asta, vreau sa spun doar un lucru: inainte de a aplica o regula sau o idee, ar fi mult mai bine sa o treceti prin acest sub-forum sub forma unui topic in care sa putem dezbate acea regula/idee, la fel ca procedura legislativa in Romania.

Ma lasi sa fac un post la design care sa contine : Cel care mai posteaza la un cadou si nu are treaba cu acel cadou adica nu i se face lui cadoul va fi sectionat cu 1 warn.
Pentru ca multi fac posturi aiurea.
O zi buna !

Cred ca ar fi fost bine sa vorbesti si cu un Community Support despre treaba asta. Totusi, am sa-ti raspund si eu. Parerea mea e ca nu are rost sa fie aplicata o astfel de 'regula'. Ce-ar fi atunci sa-si trimita toata lumea cadourile prin PM si sa scoatem categoria Cadouri de la Design daca chestia asta se intampla doar intre doi sau cativa membrii? Pana la urma cadourile alea nu sunt doar cadouri, sunt in acelasi timp si creatii supuse la critica altor playeri, nu? Ca altfel nu prea vad cum ar progresa. E adevarat ca nu toti sunt in masura sa dea o critica constructiva, dar chiar si dupa cele mai banale posturi iti dai seama daca e bine ce ai creat sau e rau. Deci, orice post ce nu e off-topic e permis, iar pentru asta nu mai e nevoie de o regula deoarece exista deja in regulamentul general al forum-ului.


Astept posturile voastre cu privire la aceasta regula, daca trebuie aplicata sau nu. Va rog, fara atacuri la persoana, discutati pur principial.
  • 2

#2
szailor

szailor

    4 in the fanta

  • Posts
    6,902
  • Topics
    478
  • Reputation
    10735
  • Online
    245 days
Unul dintre motivele pentru care cadourile nu sunt date in PM direct, este faptul ca dovedesti ca lucrarea respectiva este a ta mai usor, dovada pentru ripperi.

Daca faci referire la chestia cu critica constructiva, eu am propus sa se adauge prima data, si am facut asta pentru ca orice fraier care habar n-are cum sa deschida PS comenteaza la lucrarile altuia. Asa, poti macar sa ii dai un sfat care il va ajuta pe viitor, si dai totodata dovada de maturitate si experienta in domeniu.
  • 0

#3
Angel

Angel

    Legend

  • Posts
    3,988
  • Topics
    237
  • Reputation
    3267
  • Online
    140 days

Pai... Ideea asta nu mi se pare deloc folositoare. De ce? Fiecare persoana are dreptul de a-si exprima parerea si opinia despre fiecare creatie. Nu conteaza cum o spune, "frumos, nice, qt etc", este parerea lui despre lucrare. Aceasta regula incalca putin liberul-arbitru.  (Studiez si putina politica, sunt pasionat de ea :D)


  • 1

#4
reddit

reddit

    wake the fuck up samurai

  • Posts
    6,320
  • Topics
    538
  • Reputation
    7833
  • Online
    203 days
Prea mult post-hunt acolo.
Like e egal cu un post pozitiv gen "frumos","nice" etc.
Dislike e egal cu un post negativ gen "urat","esti praf" etc.
Niciun like sau dislike nu se compara cu un sfat constructiv.
  • 2

#5
szailor

szailor

    4 in the fanta

  • Posts
    6,902
  • Topics
    478
  • Reputation
    10735
  • Online
    245 days

Pai... Ideea asta nu mi se pare deloc folositoare. De ce? Fiecare persoana are dreptul de a-si exprima parerea si opinia despre fiecare creatie. Nu conteaza cum o spune, "frumos, nice, qt etc", este parerea lui despre lucrare. Aceasta regula incalca putin liberul-arbitru.  (Studiez si putina politica, sunt pasionat de ea :D)


Pai nu iti zice nimeni sa nu zici ca o lucrare e urata, strict parerea ta, poate chiar asa e, poti sa ai ce opinie vrei tu :)

Dar macar sa reiasa ceva folositor din critica.
  • 0

#6
TheWolfy707

TheWolfy707

    LEAFCHAN

  • Posts
    1,461
  • Topics
    1026
  • Reputation
    1419
  • Online
    88 days

Dupa parerea mea aceasta regula ar trebui aplicata. In primul rand pentru cei care fac postari aiurea cu "frumos" , "nice" etc. Sincer aceste postari sunt vazute de catre unii useri ca un +1 post ce aduce beneficiu contului sau adica doreste sa faca post-hunt si nah.

In al doilea rand cadourile trebuie vazute ca niste fapte bune facute de catre un user altui user. Nu,nu este nevoie sa se scoata boardul.

 

 

 

Pai... Ideea asta nu mi se pare deloc folositoare. De ce? Fiecare persoana are dreptul de a-si exprima parerea si opinia despre fiecare creatie. Nu conteaza cum o spune, "frumos, nice, qt etc", este parerea lui despre lucrare. Aceasta regula incalca putin liberul-arbitru.  (Studiez si putina politica, sunt pasionat de ea :D)

Da dar repet,unii abuzeaza prin aceste posturi "nice,frumos" etc. Totusi daca va place o creeatie sau cadou puteti da +1 :)


  • 1

#7
MoonWalk

MoonWalk

    Dream

  • Posts
    911
  • Topics
    539
  • Reputation
    1602
  • Online
    77 days

Unul dintre motivele pentru care cadourile nu sunt date in PM direct, este faptul ca dovedesti ca lucrarea respectiva este a ta mai usor, dovada pentru ripperi.
Daca faci referire la chestia cu critica constructiva, eu am propus sa se adauge, si am facut asta pentru ca orice fraier care habar n-are cum sa deschida PS comenteaza la lucrarile altuia. Asa, poti macar sa ii dai un sfat care il va ajuta pe viitor, si dai totodata dovada de maturitate si experienta in domeniu.

Nici nu conteaza daca lucrarea este facuta de tine sau nu, este un cadou. Cate cazuri de genul cunosti?
Propunerea ta e buna, dar mai citeste inca o data ce scrie in acel topic. Spune clar ca doar cine a primit un cadou are voie sa posteze, si atunci ce rost are sa fie vizibil tuturor userilor, cand tu doar scrii cat de frumos este cadoul si multumesti?

Prea mult post-hunt acolo.
Like e egal cu un post pozitiv gen "frumos","nice" etc.
Dislike e egal cu un post negativ gen "urat","esti praf" etc.
Niciun like sau dislike nu se compara cu un sfat constructiv.

Din cate stiu, post-huntul este pedepsit, daca nu, ar trebui. Tocmai asta am spus si eu in acel PM, posturile ce nu au legatura cu acel topic sa fie sterse si eventual userii sanctionati. Acolo postezi un topic pentru critica, nu doar pentru likeuri.
  • 0

#8
TheWolfy707

TheWolfy707

    LEAFCHAN

  • Posts
    1,461
  • Topics
    1026
  • Reputation
    1419
  • Online
    88 days
Pai moon asa orice user care nu are cunostinte mari in ps poate critica. Mai bn un topic curat unde exista eventual cateva sfaturi decat un topic cu 12 reply-uri in care toti zic "frumos,fain,etc". Aceasta regula va trebui sa fie nelipsita la design.
Si legat de cadouri dc nu? Adica in PM-uri nu poti regasi cadourile facute de cativa ani iar la design pot daca vr sa imi caut un cadou facut acm 2 ani pt mn si sa il pun la profil. Momento
  • 0

#9
szailor

szailor

    4 in the fanta

  • Posts
    6,902
  • Topics
    478
  • Reputation
    10735
  • Online
    245 days

Nici nu conteaza daca lucrarea este facuta de tine sau nu, este un cadou. Cate cazuri de genul cunosti?
Propunerea ta e buna, dar mai citeste inca o data ce scrie in acel topic. Spune clar ca doar cine a primit un cadou are voie sa posteze, si atunci ce rost are sa fie vizibil tuturor userilor, cand tu doar scrii cat de frumos este cadoul si multumesti?
Din cate stiu, post-huntul este pedepsit, daca nu, ar trebui. Tocmai asta am spus si eu in acel PM, posturile ce nu au legatura cu acel topic sa fie sterse si eventual userii sanctionati. Acolo postezi un topic pentru critica, nu doar pentru likeuri.


Hm, poate ca ar trebui ca la cadouri sa aiba voie sa posteze si cei care critica constructiv sau dau sfaturi. S-ar putea sa ai dreptate.
  • 0

#10
M O N T E X

M O N T E X

    Spammer

  • Posts
    2,674
  • Topics
    192
  • Reputation
    7130
  • Online
    129 days

Pai... Ideea asta nu mi se pare deloc folositoare. De ce? Fiecare persoana are dreptul de a-si exprima parerea si opinia despre fiecare creatie. Nu conteaza cum o spune, "frumos, nice, qt etc", este parerea lui despre lucrare. Aceasta regula incalca putin liberul-arbitru.  (Studiez si putina politica, sunt pasionat de ea :D)

Pai frate dc sa posteze playerii aiurea ? Doar cu un frumos/nice , asta e parere ? O parere ar trebui sa arata astfel : Sa i se dea un sfat/critica nu doar un frumos/nice , sper ca intelegi ce zic.


  • 0

#11
TheWolfy707

TheWolfy707

    LEAFCHAN

  • Posts
    1,461
  • Topics
    1026
  • Reputation
    1419
  • Online
    88 days
Neurotique nu e o idee rea. Acm ramane la decizia unui support
  • 1

#12
MoonWalk

MoonWalk

    Dream

  • Posts
    911
  • Topics
    539
  • Reputation
    1602
  • Online
    77 days

Pai moon asa orice user care nu are cunostinte mari in ps poate critica. Mai bn un topic curat unde exista eventual cateva sfaturi decat un topic cu 12 reply-uri in care toti zic "frumos,fain,etc". Aceasta regula va trebui sa fie nelipsita la design.
Si legat de cadouri dc nu? Adica in PM-uri nu poti regasi cadourile facute de cativa ani iar la design pot daca vr sa imi caut un cadou facut acm 2 ani pt mn si sa il pun la profil. Momento

Repeti exact ce am spus pana acum de 2 ori. Trebuie sa o iau de la fundamentale cu tine. Moderatorii au responsabilitatea de a mentine forumul ordonat. Posturile alea de care spui tu trebuie sterse, si, daca e cazul, userul cu pricina sa fie sanctionat. Astfel, raman doar posturi ce au o critica constructiva, iar daca nu au, nu ai de ce sa postezi. Iti place, like, nu-ti place, dislike. Nu e greu, daca toti am face posturi dupa mentalitatea asta, nu ar mai exista posturi inutile.
  • 1

#13
TheWolfy707

TheWolfy707

    LEAFCHAN

  • Posts
    1,461
  • Topics
    1026
  • Reputation
    1419
  • Online
    88 days
Pai da cam asa scrie si in acel topic numa ca la treaba cu cadourile sa fie adaugat si criticile constructive. Vedem ce zice reddit daca sa adauge si ce am scris in randurile de mai sus. Scz nu ma exprim cum trebuie cand scriu de pe telefon :(
  • 0

#14
szailor

szailor

    4 in the fanta

  • Posts
    6,902
  • Topics
    478
  • Reputation
    10735
  • Online
    245 days

Pai da cam asa scrie si in acel topic numa ca la treaba cu cadourile sa fie adaugat si criticile constructive. Vedem ce zice reddit daca sa adauge si ce am scris in randurile de mai sus. Scz nu ma exprim cum trebuie cand scriu de pe telefon :(


Chestia asta trebuie sa fie aprobata de toti CS cred, posibil si max.
  • 0

#15
inStinCt.

inStinCt.

    Jupânu' XSS-ului !

  • Posts
    1,943
  • Topics
    123
  • Reputation
    7624
  • Online
    86 days

Bai , sunt cadouri , e design , sunt topicuri libere pentru a posta.

Daca cineva face un cadou si nu vrea critici sau complimente sa il trimita pe PM.

Sincer asta este o regula foarte aiurea. Post-hunt e una si sa posteze ceva legat de cadou , o critica o apreciere e alta.

Cumva incercati sa creati dintr-un topic cu un cadou , un fel de PM dar public.. un mare shit.. 

 

Cum am spus regula aia pica , e o aiureala si cum am spus mai sus. Cine nu vrea critici sau complimente la un cadou adus cuiva sa il trimita prin PM scurt.

Hai sa facem asa la fiecare topic.. zic .. sa nu mai lasam pe nimeni sa posteze.

Fratilor .. organizare e una si sa nu lasi membrul sa posteze e alta :))

t/c

 

Max.

Regula aia (6) se aplica pe intreg forum-ul (exceptand 'Off Topic' si celelalte sectiuni unde nu se contorizeaza posturile), nu e nevoie de-o regula speciala per-board. Ii puteti arde.

  • 1




0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users